• DOLAR
  9,2620
  %0,92
 • EURO
  10,7921
  %1,11
 • ALTIN
  526,44
  %-0,64
 • BIST
  1.410
  %-0,16
Şehir Hastanesi’nde Bir ilk Daha

Şehir Hastanesi’nde Bir ilk Daha

“Yozgat Şehir Hastanesi’nde Bir İlk Daha Gerçekleştirildi ” Laparoskopik( kapalı ) Yöntemle Pyeloplasti  Ameliyatları Yapıldı”

Yozgat Şehir Hastanesi’nde bir ilk daha gerçekleştirildi. İlk kez laparoskopik (kapalı) yöntemle böbrek tümöründe, böbrek koruyucu cerrahi olarak da bilinen parsiyel nefrektomi ve doğumsal idrar kanalı darlığında uygulanan pyeloplasti ameliyatları yapıldı.

Op. Dr. Emrah Demirci: “Laparoskopik yöntemle yapılan operasyonlarda, karın cildine 3-4 adet 1 santimetrelik delik açılıp vücut içine karbondioksit gazı vererek karın içini şişirilir. Endoskopik kameralarla (Kapalı olarak) bu deliklerden içeriye girilerk operasyon uygulanır.

59 yaşındaki hastamıza karın ağrısı nedeniyle yapılan ultrasonogrofik incelemede böbreğinde tümör şüphesi bulunan kist saptanarak tarafımıza yönlendirildi. Yapılan ayrıntılı tetkiklerde hastanın sol böbreğinde 3 santimetrelik tümör olduğu tespit edildi ve operasyon kararı verildi. Uyguladığımız böbrek koruyucu cerrahi teknikte, böbrekte bulunan tümör dokusu sağlam böbrek dokusu korunacak şekilde çıkarılır. Bu yöntem sayesinde hastanın böbrek fonksiyonları ameliyattan daha az etkilenir ve böbreğini kaybetmemiş olur.

20 yaşındaki hastamızın uzun süredir tekrarlayan idrar yolu enfeksiyon atakları ve idrar kanal tıkanıklığı ile takipliydi. Yapılan ayrıntılı tetkikler sonucunda operasyona karar verildi. Doğumsal idrar kanalı darlığı (üreteropelvik bileşke darlığı) olan hastalarda dar olan idrar kanalı çıkarılarak idrar kanalına geçici bir katater yerleştirildikten sonra kesilen idrar kanalının iki ucu tekrar birleştirilir. Bu sayede böbreğin çalışması normale döner.

Bahsedilen iki operasyonda da laparoskopik (kapalı) yöntem kullanıldığı için hastalarımızın operasyon sonrası dönemleri daha konforlu oldu ve kısa sürede kendi işlerini yapar duruma geldiler. Üroloji ekibi olarak hastalarımızı sağlığına kavuşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Yozgat Şehir Hastanesi’nde üroloji ekibi olarak; taş cerrahisinde kapalı yöntemler, mesane ve prostat kanser kapalı ve açık cerrahi tedavileri, radikal prostatektomi, açık prostatektomi, idrar kaçırma tedavileri, inmemiş testis, peygamber sünneti cerrahi tedavileri ve üroloji ile ilgili hemen tüm ameliyatları başarıyla uygulayabilir durumdayız” ifadelerinde bulunuldu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM