• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
ŞEKER HALKA ARZ OLUYOR

ŞEKER HALKA ARZ OLUYOR

Kayseri Şeker, Türkiye’nin tarımda üreten gücü olarak bilinen Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi tarafından halka arz ediliyor. Sermaye Piyasası Kurulu’nun onayı ile gerçekleştirilecek halka arz, yurt içi bireysel yatırımcılara %65, yurt içi kurumsal yatırımcılara %25, yurt dışı kurumsal yatırımcılara %5 ve çalışan ve çiftçilerden oluşan yatırımcılara %5 şeklinde dağıtılacak.

Halka arz edilecek olan Kayseri Şeker, ‘KAYSE’ hisse koduyla Borsa İstanbul’da işlem görecek ve hisse fiyatı 16,27 TL olarak satışa sunulacak. Halka arz büyüklüğü 1.724.620.000,00TL olup, halka açıklık oranı %15,1 olacak.

Sermaye Piyasası Kurulu Kayseri Şeker’in halka arzına 6 Mayıs 2023 tarihli ve 2023/26 sayılı bülteniyle onay verdiğini duyurdu.

Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, halka arzın Kayseri Şeker için tarihi bir dönüm noktası olduğunu ve yatırımcıya ve borsaya katma değer sağlayacağına inandığını belirtti. Ayrıca Akay, “Akıllı tarım, akıllı yatırıma dönüşüyor. Kayseri Şeker Ailesine, Türk tarımına, yatırımcılarımıza ve ülkemize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Halka arz talepleri bu hafta içinde alınmaya başlanacak ve Kayseri Şeker’in halka arzı, Gedik Yatırımın Konsorsiyum liderliğinde 36 aracı kurum ile gerçekleştirilecek.

Kayseri, Boğazlıyan ve Turhal Şeker Fabrikalarını bünyesinde bulunduran Kayseri Şeker, Türkiye’nin tarım sektöründeki önemli şirketlerinden biri olarak biliniyor. Şirketin halka arzı, yurt içi ve yurt dışı yatırımcıların dikkatini çekmesi bekleniyor. Şirketin halka arzı ile birlikte, tarım sektöründeki büyümesini sürdürmesi ve katma değer oluşturması hedefleniyor.

Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, açıklamasında; halka arzın tarihi bir dönüm noktası olduğunu belirterek, Kayseri Şeker’in yatırımcıya ve borsaya katma değer sağlayacağına inandığını ifade etti. Akay, ayrıca akıllı tarımın akıllı yatırıma dönüştüğüne dikkat çekti.

Halka arz işlemi 6 Mayıs 2023 tarihinde başlayacak ve payların %65’i yurt içi bireysel yatırımcılara, %25’i yurt içi kurumsal yatırımcılara, %5’i yurt dışı kurumsal yatırımcılara, %5’i ise çalışan ve çiftçilerden oluşan yatırımcılara dağıtılacak. Şirketin halka arz büyüklüğü 1.724.620.000,00 TL olarak belirlendi ve halka açıklık oranı %15,1 olacak.

Kayseri Şeker’in halka arzına Gedik Yatırım liderliğinde 36 aracı kurum katılacak. Şirketin hisse kodu ise ‘KAYSE’ olacak ve Borsa İstanbul’da işlem görecek.

Kayseri Şeker’in halka arzı, Türkiye’nin tarım sektöründe önemli bir üretici olan kurumun büyüme ve gelişmesine destek olacak ve yatırımcılara yeni fırsatlar sunacak. Halka arzda payların dağıtımı, yurt içi bireysel ve kurumsal yatırımcıların yanı sıra yurt dışı kurumsal yatırımcılara ve çalışanlar ile çiftçilerden oluşan yatırımcılara dağıtılacak. Hedeflenen halka arz büyüklüğü 1.724.620.000,00 TL olup, halka açıklık oranı %15,1 olacak. Kayseri Şeker’in halka arzı, ülkemizdeki tarım sektörüne yapılan yatırımlara ve gelişmelere verilen önemin bir göstergesi olarak değerlendirildi. (Erol TARİKCİ)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM