• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
ŞEKER-İŞ SENDİKASI AÇIKLAMA YAPTI

ŞEKER-İŞ SENDİKASI AÇIKLAMA YAPTI

Kayseri Şeker’de iddia edilen ne keyfi, ne de toplu işten çıkartılmanın söz konusu olmadığı bildirildi.

Son günlerde Kayseri Şeker’de keyfi ve toplu işten çıkartmalar yaşandığı ve Şeker-İş Sendikası Kayseri Şubesi’nin bu duruma seyirci kaldığı yönünde iddialar üzerine Şeker-İş Sendikası Kayseri Şubesi konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Şeker-İş Sendikası Kayseri Şube Başkanı İbrahim Dayı, son günlerde Kayseri Şeker’de keyfi ve toplu işten çıkartmalar yaşandığı ve Şeker İş Sendikası Kayseri Şubesi olarak bu duruma sendikanın da seyirci kaldığı yönünde, bazı basın kuruluşlarında bilgi kirliliği yaşandığını açıkladı.

Şeker-İş Sendikası Kayseri Şubesi olarak, Kayseri Şeker’de yaşanan süreci yakinen takip ettiklerinden kimsenin şüphesinin olmaması gerektiğini belirten Dayı, “Kayseri Şeker’de iddia edildiği gibi ne keyfi, ne de toplu işten çıkartılma söz konusu değildir” dedi.

İbrahim Dayı, şunları kaydetti.

“Kayseri Şeker de her işveren gibi iş barışını korumak zorundadır. Son günlerde iş akdi fesh edilen ya da askıya alınanlar iş barışına uygun davranışta bulunmayan çalışanlardır. Kaldı ki; iş akdi askıya alınanlar toplu iş sözleşmesine göre 2022 yılı içerisinde 120 gün çalışma süresini doldurmuşlardır. Bu sürenin uzatılması tamamen işverenin yetkisinde ve insiyatifinde olan bir durumdur.

Kayseri Şeker de yaşanan fesih ya da iş akitlerinin askıya alınması İş Kanuna ve Sendikamızla yapılan toplu iş sözleşmesine uygundur. Yasal olmayan ya da toplu iş sözleşmemize aykırı bir işlem söz konusu değildir.

Şeker-İş Sendikası Kayseri Şubesi olarak; işçimizin haklarını savunmak kadar, binlerce çalışanımızın iş ve aş kapısı olan  işyerini de,  haklı olduğu konularda desteklemekyine çalışanlarımızın geleceği  için bize düşen bir görevdir.

Bugüne kadar böyle olmuştur,bundan sonra da böyle olacaktır.Kayseri Şeker çalışanına her zaman sahip çıkmakla kalmayıp, iş barışını en yüksek seviyede tutmak adınada büyük fedakarlıklara imza atan ender kuruluşlardandır. Bunun en son örneğini 2022 yılının ilk 6 ayı içerisinde, personel ücretlerine 3 kez yüksek oranlarda zam yaparak ortaya koymuştur. Toplu iş sözleşmesinde olmamasına rağmen ek zam vermiştir.

Şeker-İş Sendikası Kayseri Şubesi olarak haklının ve doğrunun yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM