• DOLAR
  13,4748
  %0,02
 • EURO
  15,2886
  %0,11
 • ALTIN
  796,30
  %0,35
 • BIST
  2.011,16
  %-0,15
Şeker Pancarı Tarımı Desteklenmeli

Şeker Pancarı Tarımı Desteklenmeli

Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı  Hüseyin Akay, “Yüz Binlerce çiftçi ailesi münavebeli olarak şeker pancarı tarımı ile ilgilenmektedir. Şeker Pancarı tarımı ile Ülke ekonomisine yaklaşık 7.5 Milyar TL ekonomik katkı sağlanmaktadır. Şeker pancarı stratejik bir ürün şeker sektörü stratejik bir sektördür. Mutlaka desteklemeye ihtiyacı bulunmaktadır” dedi.

Kayseri, Boğazlıyan ve Turhal Şeker Fabrikaları’nda hem çiftçiye hem de ülke ekonomisine büyük katkı sağlarken, Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Tarım-Analiz Programının konuğu oldu.

“BAŞKAN AKAY; TARIM-ANALİZ PROGRAMINA KATILDI”

Türkiye’deki Şeker sektöründeki gelişmeler ve Kayseri Şeker’in sektöre katkıları konusunda Bloomberg TV  de İrfan Donat ın hazırlayıp sunduğu Tarım-Analiz programının canlı yayın konuğu  Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı  Hüseyin Akay, oldu.

Başkan Hüseyin Akay; “Kayseri Şeker bir kooperatif kuruluşu olduğu için çiftçi odaklı olarak düşünüp şeker pancarı tarımının gelişimine çiftçi odaklı çözümler üretmekte olduğunu belirtti ve  bunu da doğru şekilde başardığı için Kayseri Şeker ile sözleşmeli pancar ekimi yapan çiftçiler üretim konusunda oldukça isteklidir” dedi.

Başkan Akay, Türkiye’de şeker sektörü ve ekonomide ki hacmi hakkında şunları söyledi;

Ülkemizde  120 bin çiftçi ailesi münavebeli olarak şeker pancarı tarımı ile ilgilenmektedir. Şeker Pancarı tarımı ile Ülke ekonomisine yaklaşık 7.5 Milyar TL ekonomik katkı sağlanmaktadır. Şeker pancarı stratejik bir ürün şeker sektörü stratejik bir sektördür. Mutlaka desteklemeye ihtiyacı bulunmaktadır. Ancak Şeker pancarı tarımı henüz destekleme kapsamına alınamamıştır.

Bilindiği üzere Türkiye’de şeker üretimi kotayla yapılıyor kanun gereği ve Türkiye’de kota belirlemesi  Tarım Bakanlığına bağlı şeker Dairesi tarafından yapılmaktadır. Daha önce bilindiği gibi şeker kurumu vardı. 2018  yılı için belirlenmiş olan kota miktarı 2 milyon700 bin  ton ’dur. Bunun %5’i NBŞ için  135 bin ton olmak üzere geriye kalan 2 Milyon 565 bin tonu da Şekerpancarından üretilen  şeker için belirlenmiş durumdadır.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM