• DOLAR
  13,5814
  %-0,06
 • EURO
  15,2721
  %-0,10
 • ALTIN
  794,92
  %0,09
 • BIST
  1.951,17
  %0,31
Şeker Pancarında Akıllı Damla Sulama Dönemi

Şeker Pancarında Akıllı Damla Sulama Dönemi

Küresel ısınma ve kuraklığa karşı alınacak önlemler kapsamında sürdürülebilir tarımda su yönetiminin önemine inanan Kayseri Şeker, şeker pancarı tarımında damla sulama sistemlerini yaygınlaştırırken, Şeker’den  Nohut ve Yeşil Mercimeğe de Süper Fiyat verdi. Şeker pancarı dışında çiftçinin ürettiği diğer ürünler için de başlatılan Sözleşmeli tarım kapsamında ekimi yapılan  Nohut ve Yeşil Mercimeğin 2018 hasat dönemi  alım fiyatları Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay tarafından açıklandı.

NASA’nın yayımladığı ve Türkiye’nin önümüzdeki yıllarda ciddi kuraklık riski ile karşı karşıya kalacak ülkeler arasında gösterildiği raporu nedeniyle oluşacak kuraklık için tarımsal alanlarda alınması gereken önlemler kapsamında Kayseri Şeker tarafından pancar tarımında akıllı damla sulama sistemlerinin yaygınlaştırılmasına başlandı.

Kayseri Şeker’e ait  55 parselde 35 pancar çeşidi, 20 çeşit gübre ve ilaç denemesi ile 20 çeşit deneme tarlasında tekerrürlü pancar ekim alanlarında damla sulama sistemleri yapıldı. Ayrıca; Kayseri Şeker ile sözleşmeli pancar ekimi yapan Kayseri Merkeze bağlı Mahzemin, Bünyan, Yeşilhisar ve Develi bölgesi Zile köyü olmak üzere 4 bölgede çiftçi tarlalarında da örnek olarak Rivulis Eurodrip şeritli damla sulama boruları ile uygulamalar başlatıldı.

2018-2019 Kampanya döneminde 20’şer dönüm pancar tarlasında damla sulama sistemi yapan Kayseri Merkez Mahzemin Çiftçilerinden Mehmet Yasman, Bünyan Çiftçilerinden Fatih Çam, Yeşilhisar çiftçilerinden İbrahim Göktaş ile Develi Zile  çiftçilerinden Bayram Alay, damla sulama sistemi sayesinde su, enerji ve işçilik  şu aşamada  %50 tasarruf sağlandıklarını, uydu sistemi aracılığı ile tarlalarının Kayseri Şeker Fabrikası tarafından sürekli izlenerek kendilerinin tarladaki hangi bölgenin suya ihtiyacı olup olmadığının sürekli olarak bilgilendirildiklerini kendilerinin de o doğrultuda sulamaya yön verdiklerini damla sulama sisteminden memnun olduklarını belirttiler.

Kayseri Şeker’in şeker pancarı tarımını geliştirmek, verimliliği artırmak ve   akıllı damla sulama dönemi çalışmaları hakkında bilgi veren Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay; “Bir damla suyun ülkenin ve insanımızın geleceği açısından çok önemli olduğu bilinci ile hareket edilmesi gerekmektedir. Tarımın sürdürülebilir ve devamlı olabilmesi, gelecek nesillere su kaynaklarımızın ve tarım arazilerimizin korunarak bırakılmasına bağlıdır” dedi.

“Bu kapsamda su kaynaklarının akılcı, verimli ve ekonomik kullanımı ve pancarın verim ve kalitesi artarken su tasarrufunun da sağlanması sayesinde damla sulama çok önem arz etmektedir” diyen Akay, Pancarda damla sulama sayesinde su tasarrufu yanında enerji ve işçilik tasarrufu da sağlanmaktadır. Aynı zamanda Kayseri Şeker deneme tarlalarında Manna uydu sistemleri aracılığı ile tarladaki pancarın hangi bölgesinin ne zaman ve ne kadar suya ihtiyacı olduğu tespit edilerek uyduya göre su ihtiyacının giderilmesi sistemi başlatılmıştır. Bu sistem  sayesinde Şeker pancarında %40 daha az su ile %20 verim artışı mümkün hale gelecektir” dedi.

Damla sulama sistemlerinin yapıldığı alanlarda Temmuz ayı sonu itibariyle su tasarrufu, yaprak hastalıklarının önlenmesi, verimlilik ve kalite artışı ile şeker oranının artış değerlerindeki  olumlu gelişmeler kaydedildiği belirtilirken, IPCC-iklim değişikliği kaynaklarının verilerine göre kuraklığın, aşırı su kullanımı ve yüksek sıcaklık sebebiyle, 2025 itibari ile çoğu tarımsal alanda artacağına dikkat çekilmesi damla sulama sistemlerine olan rağbeti her geçen gün artırması bekleniyor.

“Şeker’den  Nohut Ve Yeşil Mercimeğe Süper Fiyat”

Kayseri Pancar Kooperatifi tarafından Şeker pancarı dışında çiftçinin ürettiği diğer ürünler için de başlatılan Sözleşmeli tarım kapsamında ekimi yapılan  Nohut ve Yeşil Mercimeğin 2018 hasat dönemi  alım fiyatları Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay tarafından açıklandı.

Serbest piyasada şu anda 2500 TL/TON  civarında fiyatı oluşan Nohut alım fiyatını  TMO, tarımı desteklemek adına 3.000TL/TON, Yeşil mercimeği ise 3.250 TL/TON olarak  açıklamıştı. Kayseri Pancar Kooperatifi de   TMO fiyatlarından  250 TL/TON daha fazla fiyat vermek suretiyle  çiftçinin yüzünü pancar taban fiyatında olduğu gibi Nohut ve yeşil mercimek ürününde de güldürdü.

Nohut ve Yeşil mercimek alım  fiyatları ile ilgili açıklama yapan Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay; “Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulumuz tarafından 2018 hasat dönemi için TMO kriterlerine göre alımlar yapılacak olup, Yeşil Mercimeğin fiyatını  3.250 TL/ton, Nohut fiyatı ise 3.500 TL/TON olarak  belirlenmiştir. Çiftçilerimize hayırlı olsun” dedi.

Başkan Akay sözlerini şöyle sürdürdü;

“Biz Kayseri Şeker olarak sulu tarım alanındaki ürünlerdeki desteklerde  olduğu gibi kuru tarım yapılan alanlardaki ürünlerde de çiftçilerimize,  öncelikle kaliteli tohum, gübre, ilaç ve teknik destek sağlamak suretiyle tarımı daha bilinçli yapması, dekara verimliliğini artırılması ve  kaliteli ürün elde ederek daha çok kazanmasını hedefliyoruz.

Bu sayede aynı zamanda  bölgemiz iklim şartları ve kuru tarım arazilerindeki verimliliğin nohut ve mercimekte dekar başına 70-80 kilolardan 180 kilolara kadar yükselmesi sağlanarak hem Milli gelire hem de çiftçimizin yaşam standartlarını artırmaya katkı  sağlanmaktadır.

Kayseri Şeker tarafından sulu tarım arazilerinde yetiştirilen başta şeker pancarı, silajlık mısır, danelik mısır, ayçekirdeği gibi ürünler dışında kurak arazilerde susuz tarım kapsamında yetiştirilen  ürünlerde de çiftçileri desteklemek adına başlattığı sözleşmeli ürünlerden Kabak çekirdeği, nohut ve yeşil mercimeği de ekleyerek her geçen gün sözleşmeli tarım ağını genişletmeye devam etmekteyiz.

Kayseri Şeker aynı zamanda; Panpa şirketi tarafından bakliyat, ay çekirdeği ve kabak çekirdeği gibi ürünler için   paketleme tesislerini de kurmak suretiyle hem ürünlerin tarladan sofraya kadar olan aşamalarda en güvenilir ve hijyenik koşullarda  hasat yapılması yanında  ürünlerin yurt içi ve yurt dışı  pazar ağını genişletmek suretiyle tüketiciye de kaliteli ve ucuz ürün teminine katkı sağlıyoruz.”

Kayseri Pancar Kooperatifi tarafından 2018 yılında sözleşmeli tarım kapsamında; Kayseri  Merkez, Bünyan, Develi, Sarıoğlan, Pınarbaşı Bölgelerinde, Yozgat’ta  Boğazlıyan, Yenifakılı, Yenipazar ve Çandır  Bölgelerinde, Sivas’ta, Şarkışla ve Gemerek Bölgelerinde nohut ekimi yapılırken yeşil mercimeğin  ise Kayseri Merkez, Boğazlıyan, Yenifakılı ve çandır bölgelerinde yapıldığı belirtildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM