• DOLAR
  %0,03
 • EURO
  %0,58
 • ALTIN
  %0,89
 • BIST
  %1,00
ŞEKER’DE BÜYÜK COŞKU

ŞEKER’DE BÜYÜK COŞKU

Kayseri Şeker, Boğazlıyan ve Kayseri Fabrikaları’ndan sonra Turhal Fabrikasında da pancar alım ve şeker üretim kampanyasını törenle başlattı.

Kayseri Şeker, Turhal Fabrikası’nda 88’nci pancar alım ve şeker üretim kampanyasını törenle başlattı. Geniş bir katılıma ve büyük bir coşkuya sahne olan törende konuşan Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Hüseyin Akay; “Bir çiftçi kuruluşu olarak, Cumhuriyet eseri Turhal Şeker Fabrikası’na sahip olmanın sevinci ve mutluluğu içerisindeyiz. Bölge çiftçisine en iyi şekilde hizmet etmek için var gücümüzle mücadelemiz devam edecek” dedi.

Törenin açılışında konuşan Kayseri Pancar Kooperatifi Başkanı Hüseyin Akay, Turhal Şeker Fabrikası’nın, Kayseri Şeker çatısı altında 4’ncü kampanyasının açılışını yaptığına dikkati çekti.

Kayseri Pancar Kooperatifi Başkanı Hüseyin Akay, şöyle konuştu.

 

‘SEVİNÇLİYİZ GURURLUYUZ’

“Turhal Şeker Fabrikası, 2018 yılında Özelleştirme İdaresi’nden Kayseri Şeker Fabrikası tarafından alındı. O günden bu güne gerçekten büyük bir başarı ve performans ortaya konuldu. Büyük bir başarı hikâyesi yazıldı burada Turhal Şeker Fabrikası âdete küllerinden yeniden doğdu. Fabrikamızın eski halini bilenler çevremize baktığı zaman ne demek istediğimi gayet net şekilde görüyorlar görecekler.  Turhal Şeker Fabrikası yenileniyor ve çiftçilerimizin helal kazancının, el emeğinin, alın terinin doğru bir şekilde değerlendirilmesi için yeniden çarklarını çeviriyor şanlı şanlı bu çarklar dönecek ve inşallah bu bacalar tütecek biz buna inanıyoruz.

Bunun içinde Kayseri Şeker olarak büyük bir gayret mücadele veriyoruz. Bir çiftçi kuruluşu olarak böyle bir fabrikayı almaktan dolayı gururluyuz ve bunun değerini biliyoruz ve hak ettiği şekilde burada emek veriyoruz gayret gösteriyoruz. Turhal Şeker Fabrikası bu kampanya döneminde yani 88’inci kampanya döneminde bizim için 4’üncü kampanya döneminde 5267 çiftçi ile sözleşme gerçekleştirmiş ve bu 121 bin dekar alan da bu sözleşmeli üretim gerçekleştiriliyor 121 bin dekar alanda toplamda 723 bin ton pancar hasadı bekliyoruz. 88 gün sürecek kampanya dönemimizde 100 bin ton şeker üreteceğiz.”

Niksar ve Çamlıbel Bölge Müdürlüğü bina ve hizmet sahalarının da satın alındığını hatırlatan Başkan Akay, Turhal Şeker Fabrikası’nın da son taksitinin önümüzdeki yıl ödeneceğini kaydetti.

Başkan Akay, Fabrikanın Tokat tarımına olduğu gibi ekonomisine de ayni ve nakdi avanslar, pancar bedeli, personel ücretleri ve Tokat ilinden yapılan ihtiyaç maddeleri alımlarıyla birlikte toplamda 454 milyon lira katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.

Ak Parti Tokat Milletvekili Mustafa Arslan ise, konuşmasında Turhal Şeker’in özelleştirmenin yüz akı olduğuna vurgu yaptı.

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı’da Turhal Şeker Fabrikası’nın Tokat için çok kıymetli olduğuna işaret ettiği konuşmasında “Türk Milletinin, Türk çiftçisinin alın teri ile tabiri caiz ise kendi küllerinden meydana getirdiği bir yapı sadece Turhal’ımıza değil tüm Türkiye’ye değer üreten bir fabrika. İşçilerimizin ve çiftçilerimizin alın teri ile aşkıyla sevgisiyle yükseldi, yüceliyor, değer üretiyor” dedi.

Konuşmaların ardından yapılan dua, kurban kesimi ve kurdele kesimi ile Turhal Şeker Fabrikası, 88’nci pancar alım ve şeker üretim kampanyasını başlattı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM