• DOLAR
  %0,13
 • EURO
  %0,09
 • ALTIN
  %-0,42
 • BIST
  %2,74
ŞEKERDEN İŞÇİLERE İKİ YIL İÇİN YÜZDE 42 ZAM

ŞEKERDEN İŞÇİLERE İKİ YIL İÇİN YÜZDE 42 ZAM

Kayseri Şeker’e ait Kayseri, Boğazlıyan ve Turhal Şeker Fabrikalarının çalışma sahalarında Şeker-İş Sendikasına bağlı olarak çalışan 1356 personeli ilgilendiren 28. Dönem Toplu iş sözleşmesi, İki yıl için toplamda ortalama  yüzde 42 zam artış oranı  üzerinden imzalandı.

Kayseri Şeker Fabrikası 15 Temmuz Şehitleri Konferans salonunda gerçekleşen sözleşme imza törenine;  Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay,  Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Özer, Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyelerinden Hurşit Dede,Avni Hokka Ömeroğlu, Harun Halıcı, Ümit Korkmaz, Kayseri Şeker Fabrikası Genel Müdürü Osman Canıtez, Genel Müdür yardımcıları, Şeker İş Sendikası Genel Merkez Yöneticileri,  Şeker İş Sendikası Kayseri Şube Başkanı İbrahim Dayı ve sendikalı işçiler katıldılar.

Toplu sözleşme töreni esnasında konuşan Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay; “28. Dönem Toplu iş sözleşmesinin çalışanlarımız, şirketimiz ve sendikamız açısından hayırlı olmasını temenni ediyorum. Önceki sözleşmede çalışanlarımıza Türkiye’de en yüksek zammı vermiştik. Bizim şampiyonluğu bırakmak gibi bir niyetimiz yok. İddiamızı devam ettiriyoruz ve  yine örnek olacak bir çalışma ile sözleşmeye ilave olarak son iki döneme  enflasyon farkı uygulaması ilave etmek suretiyle iki yıllık olarak yüzde 42 oranında zam yapmış bulunmaktayız. Ağız tadı ile harcayın” dedi.

Başkan Akay, konuşmasında; öncelikle  Kayseri Şekerdeki son 9 yıldaki sözleşme sürecini değerlendirerek “2011 yılından beri yapmış olduğumuz 5. Toplu sözleşmeyi yapıyoruz. İlk seneki tabloyu biz de unutmuyoruz. Sendikamızın Başkan ve yöneticileri de unutmuyordur. O sene çalışanlar  maaşını, ikramiyesini alamıyordu. Sendika temsilcileri durumu bildikleri için toplu sözleşme esnasında ne gibi bir yol izleyecekleri konusunda da kararsız kalmışlardı. Sendika temsilcilerimiz Yönetim Kurulumuzun da hazır olduğu toplantıya katıldıklarında kendilerine böyle bir dönemde bizim çalışanlarımıza zam yapma durumumuz olmadığını anlayışla karşılamanızı bekliyoruz deyince anlayış gösterdiler.

Ancak, Yine de  burası Kayseri  Şeker, Kayseri Şeker batmış da olsa çalışanlara hak ettiğini verir, vermesi gerekir dedik ve Türk Şeker seviyesinde yine zam yapma başarısını göstermiştik. O günden bu güne 9 yıl geçti ama bu süre zarfında yapmış olduğumuz toplu sözleşmelerde elimizden geldiği kadar şirketimize, çalışanımıza yakışanı yapmaya çalıştık. Bizim anlayışımızda hem çiftçimizi hem çalışanımızı namerde de merde de muhtaç etmemek var. Yine de içinde bulunduğumuz şartları göz ardı etmememiz gerekiyor. Şeker sektörünün ve Şeker Fabrikalarının içerisinde bulunduğu duruma baktığımızda özellikle çok sıkıntılı bir süreç yaşanmakta olduğunu hep birlikte görüyoruz. Biz yine de çalışanımıza en yüksek zammı vermeye çalışıyoruz” dedi.

Şeker İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök de yapmış olduğu konuşmada; Tarihi süreç içerisinde battı batıyor, gitti gidiyor denilen Kayseri Şeker Fabrikasındaki 2011 yılı öncesindeki  krizi işçiler olarak hep birlikte yaşadık. O krizi  Damarlarımızın içindeki kanda hissettik. O zorlukları yaşamak, çalışanların ekmeğinin aşının gideceğini bilmek kadar acı bir durum yoktu. O günleri Allah bir daha ne Kayseri Şeker Fabrikamıza ne de diğer fabrikalarımıza ve ne de ülkemize göstermesin” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından imza törenine geçildi. İmza töreni sonrası yapılan sözleşme çalışanlar tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM