• DOLAR
  %0,08
 • EURO
  %-0,55
 • ALTIN
  %0,45
 • BIST
  %-0,15
Şeker’den Nohut Ve Yeşil Mercimeğe Süper Fiyat

Şeker’den Nohut Ve Yeşil Mercimeğe Süper Fiyat

Kayseri Pancar Kooperatifi tarafından Şeker pancarı dışında çiftçinin ürettiği diğer ürünler için de başlatılan Sözleşmeli tarım kapsamında ekimi yapılan  Nohut ve Yeşil Mercimeğin 2018 hasat dönemi  alım fiyatları Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay tarafından açıklandı.

Serbest piyasada şu anda 2500 TL/TON  civarında fiyatı oluşan Nohut alım fiyatını  TMO, tarımı desteklemek adına 3.000TL/TON, Yeşil mercimeği ise 3.250 TL/TON olarak  açıklamıştı. Kayseri Pancar Kooperatifi de   TMO fiyatlarından  250 TL/TON daha fazla fiyat vermek suretiyle  çiftçinin yüzünü pancar taban fiyatında olduğu gibi Nohut ve yeşil mercimek ürününde de güldürdü.

Nohut ve Yeşil mercimek alım  fiyatları ile ilgili açıklama yapan Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay; “Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulumuz tarafından 2018 hasat dönemi için TMO kriterlerine göre alımlar yapılacak olup, Yeşil Mercimeğin fiyatını  3.250 TL/ton, Nohut fiyatı ise 3.500 TL/TON olarak  belirlenmiştir. Çiftçilerimize hayırlı olsun” dedi.

Başkan Akay sözlerini şöyle sürdürdü;

“Biz Kayseri Şeker olarak sulu tarım alanındaki ürünlerdeki desteklerde  olduğu gibi kuru tarım yapılan alanlardaki ürünlerde de çiftçilerimize,  öncelikle kaliteli tohum, gübre, ilaç ve teknik destek sağlamak suretiyle tarımı daha bilinçli yapması, dekara verimliliğini artırılması ve  kaliteli ürün elde ederek daha çok kazanmasını hedefliyoruz.

Bu sayede aynı zamanda  bölgemiz iklim şartları ve kuru tarım arazilerindeki verimliliğin nohut ve mercimekte dekar başına 70-80 kilolardan 180 kilolara kadar yükselmesi sağlanarak hem Milli gelire hem de çiftçimizin yaşam standartlarını artırmaya katkı  sağlanmaktadır.

Kayseri Şeker tarafından sulu tarım arazilerinde yetiştirilen başta şeker pancarı, silajlık mısır, danelik mısır, ayçekirdeği gibi ürünler dışında kurak arazilerde susuz tarım kapsamında yetiştirilen  ürünlerde de çiftçileri desteklemek adına başlattığı sözleşmeli ürünlerden Kabak çekirdeği, nohut ve yeşil mercimeği de ekleyerek her geçen gün sözleşmeli tarım ağını genişletmeye devam etmekteyiz.

Kayseri Şeker aynı zamanda; Panpa şirketi tarafından bakliyat, ay çekirdeği ve kabak çekirdeği gibi ürünler için   paketleme tesislerini de kurmak suretiyle hem ürünlerin tarladan sofraya kadar olan aşamalarda en güvenilir ve hijyenik koşullarda  hasat yapılması yanında  ürünlerin yurt içi ve yurt dışı  pazar ağını genişletmek suretiyle tüketiciye de kaliteli ve ucuz ürün teminine katkı sağlıyoruz.”

Kayseri Pancar Kooperatifi tarafından 2018 yılında sözleşmeli tarım kapsamında; Kayseri  Merkez, Bünyan, Develi, Sarıoğlan, Pınarbaşı Bölgelerinde, Yozgat’ta  Boğazlıyan, Yenifakılı, Yenipazar ve Çandır  Bölgelerinde, Sivas’ta, Şarkışla ve Gemerek Bölgelerinde nohut ekimi yapılırken yeşil mercimeğin  ise Kayseri Merkez, Boğazlıyan, Yenifakılı ve çandır bölgelerinde yapıldığı belirtildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM