• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
ŞEKER’İN KREDİ NOTU YÜKSELDİ

ŞEKER’İN KREDİ NOTU YÜKSELDİ

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından Türkiye’de yetkilendirilmiş tek kredi derecelendirme kuruluşu olan JCR EurasiaRating, tarafından yapılan değerlendirmeler neticesinde Kayseri Şeker’in kredi notunu BBB (trk)’den, A-(tr)’ye (yatırım yapılabilir seviye) yükseltirken, kısa vadeli ulusal ihraççı kredi notunu ise J1 (tr) olarak belirledi.

Kayseri ile birlikte Boğazlıyan ve Turhal Şeker Fabrikalarını bünyesinde bulunduran Kayseri Şeker’de Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu JCR EurasiaRating, Kayseri Şeker’in kredi notunu yükselttiğini açıkladı.

JCR EurasiaRating değerlendirmesinde; Kayseri Şeker’in uzun iş geçmişini,  geçen yılki fon yaratma kapasitesini, varlık ve satış büyümesinin sürdürülebilirliğini, deneyimli ve nitelikli yönetim kadrosunu, şeker üretim sektörünün en büyük oyuncularından biri olmasını, operasyonel performansını, operasyonlardan kaynaklanan nakit akışının öngörülebilirliğini dikkate aldı.

İlgili raporda, Kayseri Şeker’in  %16,32 kota payı ile cirosunun ve güçlü pazar konumunu korumakta olduğuna vurgu yapıldı.

JCR Eurasia, finansal borçlardaki düşüş ve FAVÖK üretimindeki artış nedeniyle 2021 mali yılında kaldıraç oranlarında kayda değer iyileşmelerin izlendiğini kaydetti. Önemli düzeyde pozitif net işletme sermayesiyle, likidite yönetimini kolaylaştıran iyileştirilmiş nakit akış ölçümüyle, mevcut yatırım amaçlı gayrimenkullerin, nakit yaratma kapasitesi üzerindeki pozitif etkisinin altını çizdi.

JCR Rating’in değerlendirmesinde; Kayseri Şeker’in düşük tahsilat riskleri ve güvenilir müşteri tabanı ile güçlendirilmiş aktif kalitesine de vurgu yapıldı.

Finansman maliyetlerini düşürmek, alternatif fonlama kaynakları yaratmak amacıyla yapılan ihraçlar ve halka arz çalışmaları Kayseri Şeker’in borçlanma yapısını olumlu etkileyeceği gibi maliyetlerini aşağı çekerek karlılığının daha da artmasına katkı sağlayacak bir zemin oluşturmasının beklendiği kaydedildi.

Türkiye’de yetkilendirilmiş tek kredi derecelendirme kuruluşu olan JCR EurasiaRating tüm bu değerlendirmeler sonucunda Kayseri Şeker’in kredi notunu BBB (trk)’den, A-(tr)’ye (yatırım yapılabilir seviye) yükseltirken, kısa vadeli ulusal ihraççı kredi notunu ise J1 (tr) olarak belirledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM