• DOLAR
  8,8689
  %1,22
 • EURO
  10,4740
  %1,60
 • ALTIN
  499,21
  %1,68
 • BIST
  1.385
  %-1,20
ŞEKERİN TATLI YOLCULUĞU İSTİHDAMA KATKI SAĞLIYOR

ŞEKERİN TATLI YOLCULUĞU İSTİHDAMA KATKI SAĞLIYOR

Türkiye’nin önemli tarım merkezlerinden Boğazlıyan, Kayseri ve Turhal’da yetişen şeker pancarı, binlerce işçinin geçim kaynağı olurken, ülke ekonomisine de ciddi katkılar sağlıyor.

Boğazlıyan, Kayseri ve Turhal Şeker Fabrikaları tarafından ekilen şeker pancarının hasadı tamamlandı.

Üretiminden hasadına, temizlenmesinden işlenmesine kadar binlerce işçinin emek verdiği şeker pancarı, Şeker Fabrikasında işlendikten sonra sofralara şeker olarak geliyor.

Şeker pancarı üretiminin bölge ekonomisi için çok önemli olduğunu söyleyen çiftçiler, yıl boyu ürettikleri pancarların, işçilerin de emekleri sayesinde fabrikada şekere dönüştüğünü dile getirdi.

Türkiye’nin önemli şeker üretim merkezlerinden Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifine bağlı Kayseri, Boğazlıyan ve Turhal Şeker Fabrikalarında, bu yıl 2 milyon 950 bin ton pancar işlenip 420 bin ton şeker üretilerek binlerce kişiye de istihdam yolunu da açmış oldu.

“ŞEKER; TÜRKİYE’NİN YÜZDE 20’SİNİ KARŞILIYOR”

Türkiye’nin şeker ihtiyacının yüzde 20’sini üreten Kayseri, Boğazlıyan ve Turhal Şeker Fabrikalarının istihdama katkısı her geçen gün artarken, bölgedeki işsizliğin azalmasına ve istihdamın artmasına da katkı sağlıyor.

Türkiye’nin en büyük şeker üreticilerinden biri haline gelen Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifine bağlı Kayseri, Boğazlıyan ve Turhal ilçesindeki 3 tesiste üretim yapılırken, kampanya döneminde 2 milyon 950 bin ton pancar işlenerek, 420 bin ton şeker üretildi. Ayrıca bu süreçte mevcut personele ilave olarak bin 890 kişi de istihdam edildi.

Üç fabrikada da başarılı bir çalışma ortaya koyduklarını altını çizen Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, toplanan pancarların üretimde sırasıyla kullanıldığını ve bu yıl 2 milyon 950 bin ton pancarın işlendiğini kaydetti.

Tarladaki üretim aşamasından söküm ve nakliye aşamasına kadar hep çiftçilerin yanında olduklarını da sözlerine ekleyen Akay, bu kampanyada 420 bin ton şeker ürününün elde edildiğini ve bunun da pancar üretiminde önemli bir rakam olduğunu aktaran Akay, pancarın Türkiye’de özellikle Orta Anadolu bölgesinde vazgeçilmez stratejik bir ürün olduğunu ifade etti.

Fabrikanın asıl sahibinin çiftçiler olduğunu her fırsatta dile getiren Akay, çiftçilerin pancar üretimini gerçekleştirmeden fabrikaların bunu yapmasının mümkün olmadığını, çiftçilerin de para kazanabileceği bir işi yapmak durumunda olduğuna değinerek, dolayısıyla çiftçinin ihtiyacının en iyi şekilde karşılanmasının şart olduğunu, çiftçi odaklı bir kuruluş olduklarını ve çiftçinin hakkını her platformda korumaya gayret gösterdiklerini ifade etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM