• DOLAR
  %0,13
 • EURO
  %-0,63
 • ALTIN
  %-0,66
 • BIST
  %-0,59
SEKTÖR BULUŞMALARI SÜRÜYOR

SEKTÖR BULUŞMALARI SÜRÜYOR

Endüstriyel kenevir alanında ihtisas üniversitesi olarak ilan edildikten sonra, kenevirle ilgili sektörel buluşmalara önem veren Yozgat Bozok Üniversitesi bölgesine katkı sağlamaya devam ediyor.

Kayseri’de tekstil alanında faaliyet gösteren köklü firmalardan KARSU Tekstil A.Ş.’ni temsilen Dr. Bilgehan Ülger, Yozgat Bozok Üniversitesini ziyaret ederek, işbirliği önerilerini paylaştı. Üniversitede yapılan toplantıya Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Rektör Yardımcısı ve Kenevir Araştırma Projesi Koordinatörü Prof. Dr. Güngör Yılmaz, Rektör Yardımcısı Yücel Güney, Yozgat İl Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya ile Tekstil, Selüloz, Kompozit ve Biyomalzeme Araştırmaları Grubu Başkanı Doç. Dr. Yekta Karaduman, katıldı.

Yozgat’ın kalkınmasına olumlu yansımalarının olacağı bu çalışma toplantısında; Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, kenevir çalışmaları, sektörle işbirlikleri ve hedeflerini açıklayarak, KARSU’nun işbirliği talebinden memnuniyet duyduklarını, bu ve benzeri işbirliklerini ve kenevire dayalı sanayi sektörünün Yozgat’ta konuşlanmasını önemsediklerini açıkladı.

KARSU temsilcisi Dr. Bilgehan Ülger ise, firmalarının günlük 50 ton, yıllık 15 bin ton iplik üretebilecek kapasitede olduğunu, oldukça farklı lif bitkilerinden elde edilen iplik ürettiklerini, kenevirden kenevir ipliği üretmek istedikleri, bu konuda ihtisas üniversitesi olarak Yozgat Bozok Üniversitesi ile köklü bir işbirliği arzu ettiklerini ifade etti.

Toplantıda Tarım İl Müdürü Tanju Özkaya da çiftçilerin üretim amaçlı organize edilmesine yardımcı olabileceklerini ve kenevir üretiminin Yozgat’ta devamlılığı için gerekenleri yapmaya hazır olduklarını belirtti.

Rektör Yardımcısı ve Kenevir Araştırmaları Koordinatörü Prof. Dr. Güngör Yılmaz ise, kenevir sanayisinin Yozgat’ta gelişmesinin kenevir tarımını da geliştireceğini, KARSU’nun talep ettiği hammadde için yaklaşık 50-75 bin dekar kenevir üretim alanına ihtiyaç duyulacağını, bu alanın Yozgat’ta var olduğunu, ancak kenevir tarımının sürekliliği ve sözleşmeli kenevir üretim modelinin kolay uygulanabilmesi için, Yozgat’ta “Kenevir Üreticileri Birliği”nin kurulmasının gerekli olduğunu vurguladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM