• DOLAR
  8,7824
  %1,51
 • EURO
  10,2992
  %1,83
 • ALTIN
  500,20
  %1,70
 • BIST
  1.412
  %0,31
SEKTÖRÜN GÖRÜNMEYEN KAHRAMANLARI

SEKTÖRÜN GÖRÜNMEYEN KAHRAMANLARI

Yozgat Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Ahmet Bulut, her yıl 1-7 Mart tarihleri arasında Muhasebe Haftası’nı kutladıklarını belirterek, mesleklerinin sorunlarının çözümü için çağrıda bulundu, Mali müşavirlerin sektörün görünmeyen kahramanları ve mükellefle devlet arasındaki köprü olduğunu söyledi.

Yozgat Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası adına bir basın açıklaması yapan Başkan Ahmet Bulut, “118 Bin’i aşan Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavir ile 77 Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve 8 Yeminli Mali Müşavir Odası TÜRMOB çatısı altında hizmet vermektedir” dedi.

Açıklamasında muhasebecilerin sorunlarından bahseden Yozgat Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Ahmet Bulut, tüm üyelerinin ‘Muhasebe Haftası’nı kutlayarak, her yıl 1-7 Mart tarihleri arasında kutlanan ‘Muhasebe Haftası’nı bu yıl buruk kutladıklarını söyledi.

Bulut, “Meslektaşlarımız ‘iş yetiştirme’ adı altında yaşadıkları mesleki stres ile hayatlarını hiçe sayıyor. Ticaretin sınırının olmadığı ekonomik süreçte, meslek mensuplarına yabancı meslektaşları ile rekabet edebilmeleri için yeşil pasaport hakkı tanınmasını ve dördüncü dönem geçici verginin,BA-BS formlarının acilen kaldırılmasını ve özellikle KDV’lerimizin %8’e çekilmesini talep ettik.

Mali Müşavirlerin artık önemini bilmeli. Unutulmamalıdır ki; Mali Müşavirler devlet ile mükellef arasında köprü görevi gören bir meslek gurubudur. Bizlere yüklenen o kadar yükün altında köprünün ayakları tutmaz hale geldi.

Emeğimizin karşılığını alamadığımız gibi meslek mensuplarının yıllardır bir türlü çözülemeyen problemlerinin başında tahsilat sorunu da geliyor.

Birden fazla verilen beyannamelerinin tek beyan haline gelmesi için düzenleme yapılmasını, beyan ve ödemede yaşanan uzama kaosunu önleyen daha gerçekçi bir düzenleme yapılmasını, yeni işe başlayan meslektaşlarımızın mağdur olmaması için defter tutma sınırlamasının getirilmesini istiyoruz.

Diğer taraftan ücret tarifemizin iş yüküne göre yeniden düzenlenerek tahsilatlarının güvence altına alınmasını, bizden kesilen stopaj vergilerimizin aylık doğacak borçlarımızdan mahsup edilmesini, yeni iş yeri açacak meslek mensuplarına KOSGEB desteğinin verilmesini istiyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Meslek mensuplarının sorunlarının çözümü için hükümetten beklentilerini de aktaran Bulut, “Sorunlarımızın çözümü için hükümetimizin ve ilgili kurum-kuruluşların haklı taleplerimize cevap vermesini bekliyoruz. En çok mali müşavirlerin muhatap olduğu kurum gibi, gelir idaresi ve ssk bu kurumları yetkililerinin bir uygulama çıkarırken istişare etmeleri gerekir.

Çıkacak kanun ve uygulamalarda hükümet yetkililerinin TÜRMOB’la uyum içinde olup ona göre düzenleme getirmeleri. Bizim taleplerimiz, mesleki çıkar elde etme talebi değildir. Ülkemizde ve mesleğimizde yaşanan sorunların dayanışmayla, iş birliğiyle ve anlayışla çözüleceğine inanıyoruz. Yarınlara umutla bakacağımız bir geleceği hep birlikte hazırlayacağız.

‘Evden çalışma’ sistemi de uygun değil. 2020 yılında meydan gelen pandemiden dolayı bile biz mali müşavirler hayatlarını hiçe sayarak gerekli özverili çalışmasını  hiç durmadan yapmıştır.  Aslında  ekonominin görünmeyen kahramanları biziz” dedi.

Mali müşavirlerin sektörde görünmeyen kahramanlar olduğunu anlatan Bulut, açıklamasında şunlara değindi.

“Bize değer kazandıran şeyler, yaptığımız işlerdir. Ekonomik alanda mücadelenin görünmeyen kahramanları arasında biz mali müşavirler yer almaktadır. Sistemden mali müşavirleri çıkarttığınızda mükellef-devlet arasındaki iletişimin, bir anlamda sağlıklı ekonomik faaliyetlerin yürümesi mümkün değildir. Bu duygu ve düşüncelerle; Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavir meslektaşlarımızın Muhasebe Haftasını kutluyor, ülkemiz ve meslektaşlarımız için daha aydınlık günler diliyorum.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM