• DOLAR
  %0,03
 • EURO
  %-0,05
 • ALTIN
  %-0,28
 • BIST
  %1,38
SEREBRAL PALSİ UYARISI

SEREBRAL PALSİ UYARISI

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hekimi Uz. Dr. Gizem AY SABİT, Serebral Palsi hastalığının gelişmekte olan bebek beyninde meydana gelen ve ilerleyici olmayan bir hasar sonucu bebeğin hareket ve postür gelişiminde kalıcı bozukluklara ve aktivite sınırlanmalarına neden olan bir durum olduğunu söyledi.

Yozgat Şehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hekimi Uz. Dr. Gizem AY SABİT, “Serebral Palsi” günü dolayısıyla bilgilendirmede bulundu.

Serebral Palsi’nin gelişmekte olan bebek beyninde meydana gelen ve ilerleyici olmayan bir hasar sonucu bebeğin hareket ve postür gelişiminde kalıcı bozukluklara ve aktivite sınırlanmalarına neden olan bir durum olduğunu belirten Dr. Gizem AY SABİT, şu açıklamalara yer verdi.

“Vücudun hareketlerinin, kas koordinasyonunun, kontrolünün ve tonusunun etkilenme derecesi beynin etkilenen bölgesinin yeri ve hasarına göre her bebek için farklı olabilir. Hastalarda mental retardasyon, görme, işitme, okuma ve öğrenme bozuklukları ve epilepsi görülebilir. Sıklığı yaklaşık 1000 canlı doğumda 2’dir, fakat 1500 gramın altında doğan bebeklerde risk çok daha yüksektir.

Bebeklerin serebral palsili olduğunu gösteren bazı belirtiler mevcuttur. Bunlar doğumda ya da bebeğin gelişimiyle birlikte ortaya çıkabilir.

Bunlar; Düşük kas tonusu (bebek kaldırıldığında sarkık durur. Yüzüstü yatarken veya destekli oturma pozisyonundayken başını kaldıramama. Kas spazmları veya kasları sert hissetme. Zayıf kas kontrolü, refleksler ve duruş. Gecikmiş gelişim (6 aya kadar oturamaz veya bağımsız olarak yuvarlanamaz) Beslenme veya yutma zorlukları. Vücudunun bir tarafını kullanmayı tercih etme. Konuşmada ve yürümede gecikme. Böyle durumlar fark edildiğinde ailenin çocuk hekimiyle iletişime geçmesi gerekir.

Hastaların takibinde etkilenim durumuna göre birden çok branş rol oynamaktadır. Çocuk nörologları, fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanları ve fizyoterapistler uzun süre takiplerini yapmaktadırlar. Serebral palsili çocuklar genellikle sahip oldukları potansiyelden ziyade “yapamayacakları” şeylerle değerlendirilir. Ailelerin desteği ve sabrıyla çocuklarımızın mümkün olan en az deformiteyle kendi hayatlarını yaşayabilmelerine katkıda bulunmak en temel amacımızdır.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM