• DOLAR
  8,6613
  %-0,04
 • EURO
  10,1844
  %0,23
 • ALTIN
  491,03
  %-0,09
 • BIST
  1.392
  %-1,94
ŞEREF MADALYASI BEKLİYOR!

ŞEREF MADALYASI BEKLİYOR!

“Çanakkale’ye Giden ve Bir Daha Dönmeyen Şehitlerin Mektebi Yozgat Lisesi Madalya Bekliyor”

Bölgemizde açılan ilk Mekteplerden birisi olan ve Çanakkale Savaşı’na öğrencilerinin gönüllü olarak katılmasıyla da destan yazan Yozgat Lisesi ‘Şeref Madalyası’ bekliyor.

Gazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Öcal Oğuz, Bozok Üniversitesi’nden Prof. Dr. Taha Niyazi Karaca, Gazeteci Seyfi Çelikkaya, Senaryo Yazarı Ertuğrul Kapusuzoğlu ve Araştırmacı Yazar Osman Karaca’dan oluşan bir komite oluşturuldu.

Komite üyeleri Yozgat Valiliğine yaptığı yazılı başvurusunda, ‘Birinci Dünya Savaşına katılan ve dönemeyen Yozgat Mekteb-i Sultanisi öğrencilerinin manevi şahıslarında, Yozgat Lisemize kahramanlık madalyası verilmesi hususunda Türkiye Büyük Millet Meclisine milletvekillerimiz tarafından gerekli teşebbüs gerçekleşmiştir.

Vekillerimizi desteklemek, yüce meclisimizin kararının olumlu ve bir an evvel gerçekleşmesi için, halkımızın bir imza kampanyasıyla destekleri uygun görülmüştür.

Makamınızın, bir imza kampanyası başlatmamız hususuna onaylarınızı saygılarımızla arz ederiz’ içerikli dilekçesini vermiş, Yozgat Valisi Kadir Çakır da dilekçeyi onaylayarak, imza kampanyası resmen başlatıldı. Önümüzdeki günler içerisinde başta Yozgat Lisesi olmak üzere diğer bazı bölgelerde açılacak stantlar ile imza kampanyası yürütülecek.

“ÇANAKKALE’YE GİDEN VE BİR DAHA DÖNMEYEN ŞEHİTLERİN MEKTEBİ YOZGAT LİSESİ MADALYA BEKLİYOR”

Bizim kuşağımızın yıllardır; “Yozgat Lisesi” olarak bildiğimiz, ilk kuruluş adıyla “Yozgat Mektebe-i Sultanisinin” yapımına 1891 yılında başlanmıştır.

Okul inşaatı için gereken yeterli ödeneğin ayrılamadığından bir türlü tamamlanamamıştır. Bunun üzerine okul, 1895 yılında “Tonusluoğlu Konağı” kiralanarak “idadi” olarak hizmete başlamıştır.

Bugünkü Yozgat Lisesi binası ancak 1909 yılında kısmen tamamlanmış ve lise olarak hizmete başlanmıştır.

1914 Yılında başlayan büyük dünya savaşında, Yozgat Mektebe-i Sultani öğrencilerinden 200’ye yakın yiğit genç, yaşları tutmadığı halde savaşa gönüllü olarak katılmışlardır.

Bu genç çocuklar, kısa bir “ihtiyat talimi” gördükten sonra, yedek subay olarak cephelerde görev almışlardır. 1915 Yılının öğretim yılı başında, hiçbir liseli okuluna dönememiştir; çünkü hepsi şehit olmuştur.

Yozgat Mekteb-i Sultanisiyle ilgili çok önemli bir bilgi de, futbol takımıdır. Takım, okulun öğretmen ve öğrencileri tarafından 1910’da kurulmuştur.

Futbol takımının kurulmasında okul müdürü Bahattin Efendiyle Terbiye-i Bedeniye Muallimi Salih Şevket efendinin büyük hizmetleri geçmiştir.

Anlaşıldığına göre; Yozgat Mekteb-i Sultanisi Futbol takımı, Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe’den sonra kurulan dördüncü takımdır.

Fotoğrafta da görüldüğü gibi takımın forması muhtemelen beyaz gömlek üzerine kırmızı hilal resmedilmiştir. Altta, belden dizkapağa kadar pantolon vardır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM