• DOLAR
  13,4985
  %-1,26
 • EURO
  15,3619
  %-1,06
 • ALTIN
  775,40
  %-0,39
 • BIST
  1.810
  %0,05
SERGİ AÇILDI

SERGİ AÇILDI

Yozgat’ta ‘Avustralya’da Türk Kimliğinin İfadeleri’ Sergisi Açıldı

Yozgat’ta, Avustralya’da yaşamaya başladıktan sonra çeşitli alanlarda elde ettikleri başarılarla toplumun saygısını kazanan Türklerin hayatlarının anlatıldığı “Avustralya’da Türk Kimliğinin İfadeleri” sergisi açılışı için ile gelen Avustralya’nın Ankara Büyükelçisi Marc Innes Brown, Vali Kadir Çakır’ı ziyarete etti.

Ziyaret sonrası Novada Alışveriş Merkezinde gerçekleştirilen açılışta konuşan Vali Kadir Çakır, “Büyükelçimizi şehrimizde görmekten çok mutlu oldum. Bu vesile ile Avustralya’da yaşayan tüm vatandaşlarımıza tüm Türklere selam ve saygılarımı sunuyorum. Aynı zamanda Avustralyalılara da selam ve saygılarımı iletiyorum. Bugün Sayın Büyükelçinin de dediği gibi, 51 yıl önce buradan büyüklerimiz Avustralya’ya çalışmak için gitti ama bir gün Avustralya’nın kalkınmasında günümüze geldiğimizde sanatında, yatırımında artık söz sahibi olmaya başladılar. Böyle bir etkinlik olmasından dolayı emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Avustralya’nın Ankara Büyükelçisi Marc Innes Brown ise sergi açılışında yapığı konuşmada “Bugün benim ülkem olan Avustralya’ya Türklerin yaptığı harika katkıyı kutluyoruz. Geçen hafta 51 yıl önce ilk Türk göçmenler Avustralya’ya ulaştı. Bu tarihte 168 göçmen Ankara’dan Avustralya’ya vardı ve oradan Melbourne şehrine ve bunun akabinde de binlerce Türk Avustralya’ya gitti. Orada çalıştı birçoğu bunların çok uzun süre kaldı orada ve şuanda yaklaşık 150 bin kadar Türk Avustralyalı benim ülkemde yaşıyor ve bunlar Avustralya yaşamına, toplumuna, ekonomisine, siyasi hayatına çok önemli katkılarda bulundular. Geçen yıl tam 50. yıl dönümüydü ve burada hem Türkiye hem Avustralya’da bunun için kutlamalar gerçekleştirildi. Melbourne şehrindeki Morlend Türk Derneği bu sergiyi oluşturdu. Bu sergi önde gelen 15 Türk’ün hayatları ile ilgili. Bu küçük sergi Melbourne’da göçmenlik müzesinde sergilendi ve bizde serginin bir örneğini oluşturup Türkiye’de ki farklı şehirlerde gösterime sunmayı düşündük. Bugün burada sergiyi açtık. Yozgatlılarda Avustralya’ya yaşamak üzere oraya gittiler. Ülkeme çok önemli katkıları oldu ve olmaya da devam ediyor. Onların hem deneyimleri hem de katkılarını kutluyoruz. Avustralya ve Türkiye arasındaki modern ilişkilerde insanların katkıları ilişkilerini kutluyoruz. Önemli bir parça oluşturuyor. Bugün bu sergiyi açmaya ve gezmeye katıldığınız için çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Konuşların ardından katılımcılar sergiyi gezdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM