• DOLAR
  9,5749
  %-0,29
 • EURO
  11,1196
  %-0,65
 • ALTIN
  556,35
  %0,54
 • BIST
  1.493
  %0,88
Sertifika Uyarısı!

Sertifika Uyarısı!

Boğazlıyan Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Demiroğlu, hububat ekiminin yaklaştığı belirterek, çiftçilere sertifikalı tohumluk uyarısı yaptı.

Buğdayın gerek çok büyük üretici kitlesini ilgilendirmesi, gerekse insanların temel gıdası olan ekmeğin hammaddesini oluşturması bakımından oldukça önemli bir ürün olduğunu belirten, Boğazlıyan Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Demiroğlu, sertifikalı tohumun önemine değinerek, “Verim kabiliyeti diğer tohumlara göre daha yüksek olduğundan daha yüksek kazanç sağlar” dedi.

Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Demiroğlu, hububat ekiminin yaklaştığı belirterek, sertifikalı hububat tohumluğunun öneminden söz etti.

Demiroğlu, “Tarımın temel gayesi, ülke halkının beslenmesi için gerekli besin maddelerinin üretilmesi için yapılan faaliyetlerdir. Her ülke, beslenme açısından önemli, stratejik değere sahip ürünleri üretip kendine yetmek ister.

Dünya’nın ve Türkiye’nin neredeyse her bölümünde üretimi yapılan buğday; gerek çok büyük üretici kitlesini ilgilendirmesi, gerekse insanların temel gıdası olan ekmeğin hammaddesini oluşturması bakımından oldukça önemli bir üründür.

Her ülkenin nüfusu kadar insan bu temel besin maddesinin doğal tüketicisi konumunda olması üretiminin ne kadar önemli olduğunu gösteren başka bir emaredir. Kendine yetebilmek için, artan nüfusa karşın var olan tarım alanlarını aynı kaldığı düşünülse bile, yapılması gereken aynı alandan elde edilecek verimin kalitenin arttırılmasıdır.

Bu dışındaki durumlarda beslenme için yetmeyen ürünü dışardan almak zorunluluğu doğar, buda paranın dışarı gitmesine, ayrıca dünyanın yaşayabileceği bir krizde diğer ülkelerin buğday veya diğer besin maddelerini satmaması durumunda ülke sınırlarında açlık yaşanması gibi vahim sonuçlar doğabilir” ifadelerinde bulundu.

Demiroğlu, sertifikalı tohumun önemini şöyle sıraladı:

-Verim kabiliyeti diğer tohumlara göre daha yüksek olduğundan daha yüksek kazanç sağlar.

-Sertifikalı tohumlukta çeşit saflığı tamdır. İçerisinde yabancı madde ve yabancı tohum olmadığı için hangi ürünü ekmişseniz onu alırsınız.

-Sertifikalı tohumluklarda yüksek çimlenme kabiliyeti vardır. Yani tarlaya attığınız hemen hemen her tohum çimlenir. Bu sayede kuvvetli bir gelişme gösterir, bu da bazı bitkilerde dekara ekilecek tohum miktarında %25’e varan verim artışı ve tasarruf sağlayarak tohum maliyetini düşürür ve üreticiye kazanç sağlar.

-Söz konusu tohum ıslah edilmiştir. Bu nedenle toprak rutubetinden ve bitki besin elementlerinden (gübre) yararlanma kabiliyeti sertifikasız tohumlara oranla daha yüksektir.

-Ekilen tohumların tamamı aynı günlerde çıkış sağladığı için (tekdüze çıkış) tarlada dalgalanma ve boşluklar olmaz, dolayısıyla da ürün kaybı görülmez.

-Bitkilerin tümünün gelişmesi aynı dönemdedir, böylece; bakım, çapalama, sulama, ilaçlama gibi işlemlerin yararı tam olarak kendini gösterir. Buda üreticiye zaman ve kazanç sağlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM