• DOLAR
  %0,07
 • EURO
  %-0,66
 • ALTIN
  %0,08
 • BIST
  %-1,35
SESSİZ DOSTLARIMIZI KORUMALIYIZ

SESSİZ DOSTLARIMIZI KORUMALIYIZ

Veteriner Hekim İlhan Yılmaz, “Canlılara yapılan her türlü eziyeti şiddetle kınıyoruz”

Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden basına yansıyan hayvana şiddet görüntülerinin herkesi derinden yaraladığını söyleyen Veteriner Yılmaz, “Dağlara buğday serpin de Müslüman ülkede kuşlar aç demesinler” şuuruna sahip bir medeniyetin emanetçileri olarak bu toprakların herhangi bir karışında hayvanların zulme uğruyor olmasının asla kabul edilemez olduğunu belirtti.

Yozgat’ın Yerköy Belediyesi Veteriner Hekimi İlhan Yılmaz, Yerköy Belediyesinin, dün de bugün de bu konuda üstün bir çaba ve sorumluluk duygusuyla çalıştığını ifade ettiği açıklamasında; “Son günlerde ülkemizin çeşitli bölgelerinden basına yansıyan hayvana şiddet görüntüleri hepimizi derinden yaraladı. Belediyemiz dün de bugün de bu konuda üstün bir çaba ve sorumluluk duygusuyla çalışıyor. Bize emanet olan bu canlara imkânlarımızın yettiği en üst noktaya kadar gözümüz gibi bakıyoruz” dedi.

Yılmaz, “Sahipsiz köpek popülasyonu bir hayli fazla” Türkiye’de ve Yerköy’de son yıllarda yoğun bir sahipsiz köpek popülasyonu yaşandığına şahitlik ettiklerini belirterek, “Bu köpeklerin rutin bakım ve sağlık kontrollerini belediyemizin geçici bakım ve besleme alanında gerçekleştiriyoruz. Kendilerine yaklaştırmayan hayvanlarımızı sokaklardan bu alanlara taşımak için ‘kullanımı yasal olan ve hayvanların canına, sağlığına kast etmeyen’ fünyeli tabancalar kullanılıyor. Bu yöntem, bütün belediyelerin kullandığı ve aslî amacı hayvanlara zarar vermek değil bilâkis onları korumak olan rutin bir uygulamadır. Bu hayvanlarımızın periyodik aralıklarla aşısı, bakımı, beslenmesi yapılmak zorundadır. Aksi halde hem kendi sağlıkları hem toplum sağlığı risk altına girer. Bu periyodik bakımı gerçekleştirmek üzere onları beslenme ve bakım alanlarına götürürken zaruri durumlarda uygulanan yöntemlerin, vicdanımızı derinden yaralayan şiddet görüntüleriyle kıyaslanması ve bunun bir şiddet olduğu iddiası bilgi eksikliğinden kaynaklanan yanlış bir yönlendirmedir.

Belediye olarak, bütün imkânları seferber ediyoruz. Yerköy Belediyesi, kendi sınırları içerisindeki sokak hayvanlarına ve civar bölgelerden topluca getirilip bırakılan sessiz dostlara ellerindeki bütün imkânları seferber ettiklerini ve sahip çıkıyor” şeklinde konuştu.

Veteriner Hekimi İlhan Yılmaz, “Kamuoyuna, ilçemizde sokak hayvanlarına şiddet uygulandığı iddiası ile yansıtılan görüntüler; hayvan dostlarımızı rutin bakımlarını yapmak üzere Belediye Bakım ve Besleme Alanına götürmek için kullanılan zaruri ve yasal bir uygulamadır. İlçemizin her bir karışında nefes alıp veren sessiz dostlarımızın canı, hakkı ve hukuku bize emanettir” açıklamasına yer verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM