• DOLAR
  %0,05
 • EURO
  %0,42
 • ALTIN
  %0,84
 • BIST
  %-0,82
SESSİZ TEHLİKEYE DİKKAT!

SESSİZ TEHLİKEYE DİKKAT!

Karbonmonoksitin renksiz, tatsız, kokusuz, tahriş edici özelliği olmayan, kapalı ortamlarda bile hızlı bir şekilde birikebilen bir gaz olduğu, bu özelliklerinden dolayı “sesiz katil” olarak bilinen Karbonmonoksitin gazının ülkemizde özellikle kış aylarında alçak basınçlı havalarda soba ve şofbenlerden sızarak zehirlenmelere yol açtığı bildirildi.

Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin, Karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı vatandaşları uyardı.

Ülke genelinde önemli bir halk sağlığı sorunu olan karbonmonoksit zehirlenmelerinin bilgisizlik, yanlış kullanım ve ihmal yüzünden her yıl kış aylarında sobaların, kombilerin ve şofbenlerin yanmasıyla birlikte özellikle alçak basınçlı havalarda tehlikeli boyutlara ulaştığını belirten Dr. Şahin, “Ülkemizin hemen her bölgesinden çok sayıda karbonmonoksit zehirlenmesi haberleri medyaya yansımakta ve tüm sezon boyunca hemen her gün bu haberleri okumaktayız. Nice ocaklar sönmekte ve aile boyu facialar yaşanmaktadır. Yüzlerce vatandaşımız hayatını kaybetmekte, bir o kadarı da sakat kalmaktadır.

Karbonmonoksit renksiz, tatsız, kokusuz, yanıcı zehirli bir gazdır. Vücuda solunum yolu ile girer ve doğrudan kana geçerek oksijen alımını engeller, zehirlenme ve ölüme neden olur. Karbonmonoksit zehirlenmeleri sıklıkla; kapalı ortamlarda açık ocaklar, bacası çekmeyen soba, şofben, bacasız gaz sobalarında yakıtın iyi yanmaması nedeniyle meydana gelir. Karbon monoksitle meydana gelen zehirlenmelerde kısa süre içerisinde tıbbi müdahale yapılmaz ise ölümle sonuçlanabilmektedir” dedi.

Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin, açıklamasında şu ifadelere yer verdi.

Karbonmonoksit Zehirlenmesinde Kimler Risk Altındadır?

“Trafik Polisleri, İtfaiye Çalışanları, Kapalı garajlarda çalışanlar, Çelik endüstrisi çalışanları, Boya temizleme işlerinde faaliyet gösterenler, Kalorifer kazanı dairesinde çalışanlar ile Otomobil tamircileri meslek olarak risk altındaki kişilerdir.

Ayrıca karbonmonoksit zehirlenmeleri çocuklar, yaşlılar, kalp hastaları, akciğer hastaları ve anemik hastalar ile gebe kadınlarda çok risk teşkil etmektedir.

Karbonmonoksit Zehirlenmesinin Belirtileri arasında ise,  Şiddetli baş ağrısı,  Güçsüzlük ve halsizlik, Bulantı ve kusma, Baş dönmesi,Karın ağrısı, Görmede kayıp, Halsizlik ve sersemlik hissi, Unutkanlık, Uyuşmalar, Bulantı ve kusma, Göz kararması, Göğüs ağrısı, Unutkanlık, Bayılma, Huzursuzluk, Dikkat bozukluğu, Denge bozukluğu ve Vücutta uyuşmalar.

Karbonmonoksit zehirlenmesi ölümle de sonuçlanabilen çok ciddi bir zehirlenme olduğundan,karbonmonoksit gazının oluşma ihtimali olan yerlerde bulunan kişilerde yukarıda verilen belirtilerin görülmesi halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Karbonmonoksit Zehirlenmesinin Tedavisi Var mıdır?

Zehirlenmeler konusunda 114 numaralı Ulusal Zehir Danışma Merkezinden bilgi alınabilir.Zehirlendiği düşünülen kişi hemen temiz havalı bir ortama alınmalı ve derhal bir sağlık kuruluşuna ulaştırılmalıdır.

Karbonmonoksit Zehirlenmesinden Korunma Nasıl Olmalıdır?

Karbonmonoksit zehirlenmeleri esasen basit birtakım önlemlerin alınmasıyla önlenebilen zehirlenmelerdir. Bu sebeple, aşağıda belirtilen hususlara özellikle uyulmalıdır. Evlerimizdeki ısıtma sistemlerinin ve bacaların her yıl bakımları mutlaka uzman kişilere düzenli olarak yaptırılmalıdır.”

İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin, “Mevsim itibariyle önümüzdeki günlerde karbonmonoksit zehirlenmelerinde artış olabileceği düşünülerek özellikle lodoslu günlerde gerekli tedbirlerin alınarak halkın bu konuda bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi amacıyla alınacak tedbirlerle karbonmonoksit zehirlenmesine bağlı  önlenebilir ölümlerin azaltılması konusunda çalışmalarımıza devam etmekteyiz” açıklamasında bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM