• DOLAR
  %0,10
 • EURO
  %-1,12
 • ALTIN
  %-2,34
 • BIST
  %5,16
ŞİDDET GÜNÜMÜZÜN EN ÖNEMLİ SORUNLARINDAN BİRİSİ

ŞİDDET GÜNÜMÜZÜN EN ÖNEMLİ SORUNLARINDAN BİRİSİ

Yozgat Bozok Üniversitesi Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (KASAUM) tarafından “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Disiplinlerarası Bakış” konulu online panel düzenlendi. Alanında uzman öğretim üyeleri tarafından sunumların gerçekleştirildiği panele Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yücel Güney de online olarak katıldı.

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü kapsamında düzenlenen panelin açılış konuşmasını yapan Bozok Üniversitesi Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (KASAUM) Müdürü Doç. Dr. Canan Koç, şiddetin günümüzün en önemli sorunlarından bir olduğunu belirterek, şiddetin sadece kadının sorunu olmadığına, kadına yönelik şiddetin ise toplumun tamamını ilgilendiren ve çok ciddi insan hakları ihlaline yol açan büyük bir problem olduğuna dikkat çekti.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yücel Güney ise,  25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla üniversitede  farkındalık oluşturmak amacı ile  bu paneli düzenlediklerini belirtti. Prof. Dr. Güney konuşmasında, insanlığı doğuran, onu besleyip büyüten, merhametiyle kuşatan en değer varlığın kadınlar olduğuna dikkat çekerek, kadınlara yapılacak en ufak şiddet kırıntısının toplumun en hassas yerinden derin yaralar oluşturacağına değindi.

Kadına yönelik şiddetin psikolojik sosyolojik ve biyolojik çıkarımları olduğunu belirten Prof. Dr. Yücel, kadına yönelik şiddetin çözümünde aile olmanın gereklilikleri olan sevgi, saygı, sadakat ve samimiyetin içselleştirilmesinin önemli bir unsur olduğunu sözlerine ekledi.

Kadınlara değer vermeyen toplumların sağlıksız, ilkel ve istikbali karanlık toplumlar olduğunu belirten Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güney: “Bizim medeniyetimiz aslında kadına en ulvi değeri vererek Allah’ın birer emaneti olarak nitelendirmiştir. Kadına bu kadar değer veren bir medeniyette kadına yönelik şiddetinde nedenlerinin irdelenmesi gerekmektedir. Bu panel aracılığıyla bu sorunlara birlikte çözüm önerileri getireceğimiz bir panel olması temennisiyle emeği geçenlere ve  katılımcılara teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Panel açılış konuşmalarının ardından Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nebahat Özerdoğan, “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Sağlık Profesyonellerinin Rolü”, Kocaeli Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Elif Karagün, “Kadın Çocuk Şiddet Bağlamında Spor Çıkış Noktası mıdır?”, Yozgat Barosu avukatlarından Avukat Gülden Ayanoğlu, “Kadına Yönelik Şiddetle Hukuksal Mücadele”, Kayseri Şehir Hastanesi’nde görev yapan Doç. Dr. Yunus Hacımusalar, “Kadına Yönelik Şiddetin Ruhsal Etkileri”, Yozgat  Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Sosyal Hizmet Uzmanı Emel Ünal, “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Uygulamaları”  konulu sunumlar gerçekleştirdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM