• DOLAR
  %0,51
 • EURO
  %-0,17
 • ALTIN
  %0,63
 • BIST
  %1,60
Sıfır Atığa Destek!

Sıfır Atığa Destek!

“Boğazlıyan’da Sıfır Atık Projesi’ne Tam Destek”

Boğazlıyan’da atığın kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan ‘Sıfır Atık Projesi’ çerçevesinde Boğazlıyan Kaymakamlığı’nca okullara plastik ve kağıt atık için geri dönüşüm konteyneri dağıtıldı. Bu proje sayesinde milli ekonomiye katkıda bulunulacak, israfın önüne geçilerek daha yeşil, daha temiz bir Boğazlıyan için farkındalık oluşturulacak, ayrıca camiler ve tüm kamu kurumlarında da uygulanacak.

İlçemizde, israfın önlenmesi, doğal ve kamu kaynaklarının daha verimli kullanılması, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan Sıfır Atık Projesi, hızla büyüyor.

‘Sıfır Atık Projesi’ne Boğazlıyan Kaymakamlığı da somut adım attı. Proje ile kurumlarda ortaya çıkan atıkların ayrıştırılarak israfın önüne geçilmesi ve ekonomiye geri kazandırılması hedefleniyor.

-“OKULLARA KONTEYNER DAĞITILDI”-

Boğazlıyan Kaymakam Davut Sinanoğlu, İlçe Özel İdare Müdürü Recep Boylu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Şimşek ve Okul Müdürlerinin katılımı ile tüm okullara sıfır atık proje kapsamında konteyner dağıtıldı.

Kaymakam Sinanoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sıfır atık projesinin bulunduğunu belirterek, bu proje ile ilk önce israfın önlenmesi, kaynakların etkin kullanılması ve daha az atık oluşmasının sağlanması ve atılların geri dönüşümünün temininin sağlanması amacıyla sıfır atık projesinin başlatıldığını hatırlattı.

Proje kapsamında Boğazlıyan Kaymakamlığı olarak sıfır atık projesine destek vermek amacıyla tüm okullara plastik ve kağıt atık için geri dönüşüm konteyneri verdiklerini aktaran Sinanoğlu, “Daha sonra biz bu projede sistem oluştuktan sonra, cam ve şişe gibi maddeler için de konteyner vereceğiz. Okullardan sonra camiler ve kamu kurumlarına da konteynerler dağıtılacak.

Buradaki asıl amaçlardan bir tanesi ise özellikle çocuklarda çevre bilincinin oluşmasına katkı sağlamak. Okullarımızda bu tür çalışmalar var. Bizlerde bu çalışmaları bir adım daha ileriye götürmek arzusundayız. Tüm Boğazlıyan’da çevre bilincinin oluşması için çalışmalarımız artarak devam edecek” dedi.

Bu projenin okullardan gelen talep doğrultusunda oluşturulduğunu ifade eden Sinanoğlu, “Okullarımız bu noktada, böyle bir seviyeye gelmiş iken, kendi imkanları ile geri dönüşüm sağlanarak atığı dönüştürüyorlar. Hatta bundan gelir de elde ediyorlar ve elde edilen gelir ile okulun ihtiyacını karşılıyor. Bizde katkı amacıyla okullarımıza konteyner dağıttık” diye konuştu.

Kaymakam Sinanoğlu, “Bu projenin hayata geçmesi ve bizleri teşvik eden başta Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza, sayın Valimize teşekkür ediyorum. Bu projede Köylere Hizmet Götürme Birliği imkanlarından yararlanıldı. Özel İdare Müdürü Recep Boylu’ya Milli Eğitim Müdürü Mustafa Şimşek’e ve  bu işi sahiplenecek olan okul müdürlerimize teşekkür ediyorum” ifadelerinde bulundu.

Milli Eğitim Müdürü Mustafa Şimşek ise, bu proje ile okullarda çevre atığı konusunda bilinç oluşturulmasının amaçlandığını, zaten var olan bilincin daha da ileriye taşımanın hedeflendiğini söyledi.

Şimşek, sıfır atık projesiyle okullarda daha iyi çalışmalar yapacaklarını da sözlerine ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM