• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
SİNEMA VE TİYATROYU SEVDİK

SİNEMA VE TİYATROYU SEVDİK

Yozgat, sanat ve kültürel etkinliklere olan ilgisini artırarak sinema ve tiyatro sektöründe olumlu gelişmelere ev sahipliği yapıyor. Yozgat genelinde bulunan 13 sinema salonunda toplam 1531 koltukta 222 film gösterilirken, yerli yapımların sayısı 144, yabancı filmlerin ise 79 oldu. Bu gösterimler sayesinde 107,466 sinema sever keyifli anlar yaşadı. Yerli filmleri tercih eden izleyici sayısı 75,135 iken, yabancı filmleri tercih edenlerin sayısı 32,331 oldu.

Boğazlıyan da ise Belediye Başkanı Gökhan Coşar’ın öncülüğünde kurulan Kültür Merkezi, içerisinde nikah ve konferans salonu ile sinema ve tiyatro gösterim kapasitesine sahip olarak hizmet veriyor. Boğazlıyanlılar, bu kültür merkezi sayesinde sinema ve tiyatro deneyimlerini yaşama fırsatı buluyor.

Tiyatro alanında da Yozgat’ta olumlu bir ivme yaşanıyor. 2021/2022 sezonunda Yozgat’taki 2 tiyatro salonunda toplam 935 koltukta 7 farklı eser sahnelendi ve bu eserleri izlemeye 2,250 seyirci katıldı. Yozgat’ta tiyatroya olan ilgi her geçen gün artıyor.

Bu olumlu gelişmelere ek olarak, Türkiye genelinde sinema salonu sayısı bir önceki yıla göre %1,3 azalarak 2,366’ya geriledi. Ancak sinema seyirci sayısı %187,9’luk büyük bir artışla 35 milyon 754 bin 644 kişiye ulaştı. Yerli film seyirci sayısındaki %476,9’luk artışla 18 milyon 834 bin 898 kişi yerli yapımları izlerken, yabancı film seyirci sayısı da %84,8 artarak 16 milyon 919 bin 746 kişiye yükseldi. Gösterilen film sayısı da bir önceki yıla göre %107,9 artış göstererek 55,056’ya ulaştı.

Tiyatro sektöründe de büyük bir artış yaşanıyor. Ülke genelinde tiyatro salonu sayısı %104,3 artarak 817’ye yükseldi ve toplam tiyatro salonu koltuk sayısı da %112,9 artışla 332,141’e ulaştı. Tiyatro seyirci sayısı %662,6 artışla 5 milyon 451 bin 627 kişiye yükseldi. Sahnelenen eser sayısı ise %402,6 artış göstererek 8 bin 368’e çıktı. Telif eserlere olan ilgi %674,7 artarken, çeviri eserlere olan ilgi de %624,8 artış gösterdi.

Yozgat’ta sinema ve tiyatro sektöründeki bu olumlu gelişmeler, kültürel etkinliklere olan ilginin arttığını gösteriyor. Sinema ve tiyatro salonlarında gerçekleştirilen gösteriler, Yozgat halkının sanat ve eğlenceye olan ihtiyacını karşılıyor.

Özellikle yerli film seyirci sayısındaki büyük artış, Türk sinemasının gücünü ve popülaritesini Yozgat’ta da ortaya koyuyor. Aynı zamanda yabancı film izleyicilerinin sayısındaki artış da küresel sinema endüstrisinin Yozgat’ta da etkili olduğunu gösteriyor.

Tiyatro sektöründe ise, zengin repertuvar ve kaliteli sahne performansları Yozgatlı tiyatro severlere keyifli anlar yaşatıyor. Sahnelenen eserlerin çeşitliliği ve telif eserlere olan ilgi dikkat çekiyor. Yozgatlılar, tiyatro sayesinde sanatsal deneyimlerini zenginleştiriyorlar.

Yozgat’ta sinema ve tiyatro salonlarının sayılarının artması, kültürel etkinliklerin yaygınlaşmasına ve sanatsal faaliyetlere daha geniş kitlelerin erişimine olanak sağlıyor. Bu olumlu trendler, Yozgat’ın kültürel zenginliğini ve sanata olan ilgisini gözler önüne seriyor.

Yozgatlı sinema ve tiyatro severlerin artan ilgi ve katılımıyla birlikte, gelecek yıllarda daha fazla kültürel etkinliğin gerçekleşmesi ve sektörün daha da gelişmesi bekleniyor. Yozgat, kültür ve sanat alanında önemli bir merkez haline gelmeye devam ediyor.

BOĞAZLIYAN SİNEMA’YA KAVUŞMUŞTU

Boğazlıyan’ın her alanda büyümesi, sosyal ve kültürel faaliyetlere de önem veren Belediye  Başkanı Gökhan Coşar insanların sosyal ihtiyaçlarının da olduğunu söyleyip, içerisinde nikah ve konferans salonu ile sinema ve tiyatro gösterim kapasitesine sahip olan Kültür Merkezi’ni 2021 yılında Boğazlıyan’a kazandırmıştı. (Erol TARİKCİ)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM