• DOLAR
  %0,13
 • EURO
  %0,19
 • ALTIN
  %-0,28
 • BIST
  %2,70
SİZLERE MİNNETTARIZ!

SİZLERE MİNNETTARIZ!

Anadolu topraklarının vatan kılınmasında, milletimizin ve ülkemizin varlığını devam ettirmesinde, Vatan ve Bayrak uğruna yüreğini ve cesaretini ortaya koyan, gözünü budaktan sakınmayan kahramanlığın timsali ‘Gaziler Günü’ ilçemizde coşkuyla kutlandı.

İlçemizde ‘Gaziler Günü’ coşkuyla kutlandı.

Boğazlıyan cumhuriyet meydanında bulunan Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törene İlçe Kaymakamı Fatih Okumuş, Belediye Başkanı Gökhan Coşar ile gaziler, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Kaymakam Fatih Okumuş ve Belediye Başkanı Gökhan Coşar, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Çelenklerin anıta sunulması, saygı duruşu ve istiklal marşı ile başlayan törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı, Boğazlıyan Askerlik Şubesi Başkan vekili Personel Astsubay Başçavuş Fatih Yaman, tarafından yapıldı.

Fatih Yaman konuşmasında, “Bugün, her karışı şehit kanıyla sulanmış mukaddes vatan topraklarının savunulması uğruna hayatlarını feda etmeyi göze alarak gazilik onuruna erişen kahramanların kıvanç gününü kutlamanın derin heyecanı içindeyiz” dedi.

Yaman, konuşmasında şunları söyledi.

“Bugün aynı zamanda, sergilediği üstün komutanlık dehası, cesaret ve kahramanlığın kadirşinas  milletimizce takdir edilişinin bir nişanesi olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e gazilik ünvanı ve mareşal rütbesi verildiği günün de yıldönümüdür.

Sakarya Meydan Muharebesinin kazanılmasını müteakip 19 Eylül 1921 tarihinde; Türkiye Büyük Millet Meclisinin 79’uncu birleşiminde alınan karar ve 153 sayılı kanunla ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Mareşallık Rütbesi ve Gazilik Ünvanı verilmiştir.

Muharebenin en büyük rütbesi şehitliktir. Vatan ve vazife uğruna, seve seve ölüme giden aziz ulusumuzun, şehadet şerbetini içemeyen evlatları, hakettikleri gazilik ünvanını büyük bir gururla taşımaktadırlar. Gazilik; Türk vatanseverliğinin, Türk kahramanlığının, Türk fedakarlığının yaşayan destanı, gazi ise; bu destanı yazan kahramanın adıdır.

FEDAKARLIK TİMSALİ DEĞERLİ GAZİLERİMİZ

Ulusumuzu birbirine bağlayan değerlerin başında, tarih sayfalarına altın harflerle yazılan kahramanlıklar, toprak, bayrak ve vatan uğruna verilen canlar gelmektedir.

Ülkemizin bugün ulaştığı seviye, başta kurtuluş savaşı olmak üzere, Kore’de, Kıbrıs’ta, teröristlerle mücadele harekatında, 15 Temmuz hain darbe girişiminde, fırat kalkanı ve zeytin dalı harekatlarında, cerablus’ta, el bab’ta, afrinde ve şu an halen devam eden pençe-3 harekatında hayatlarını kaybeden aziz şehitlerimizin ve gazilerimin eseridir.

Dünyanın en hassas bölgelerinden birinde yer alan ülkemiz, bölgede bir istikrar unsuru ve uluslar arası toplumun saygın bir üyesi olarak, birlik ve beraberliğini bütün tehditlere rağmen sürdürebiliyor ve bu güzel topraklarda bağımsız, şerefiyle yaşabiliyor ise, bunu aziz şehitlerimize ve siz kahraman gazilerimize borçludur.

Bu bilinçle, şundan emin olunuz ki, sahip olduğumuz en önemli değerlerimiz olan birlik ve beraberliğimizin yaşayan sembolleri olarak daima gönlümüzde yaşayacaksınız. Yüce Türk Ulusu ve Onun Göz Bebeği Türk Silahlı Kuvvetleri, sizlere olan vefa borcunu hiç bir zaman unutmayacaktır.

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır.” diyerek bu toprakları vatanlaştıran atalarımızın emanetine sahip çıkmak için “ölürsek şehit, kalırsak gazi” oluruz düşüncesiyle her türlü düşmana karşı kahramanca mücadele veren Türk Askeri ve taşıdığı bu yüce ruh var olduğu müddetçe, bölünmez bütünlüğümüze ve milli birliğimize kast edenlerin kirli emelleri asla gerçekleşemeyecektir. bağrından böylesi kahramanlar çıkaran bu asil milletin bir ferdi ve onun şanlı ordusu Türk Silahlı Kuvvetlerinin mensupları olarak sizlerle gurur duyuyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle, bu kutsal topraklar üzerinde bağımsız ve şerefle yaşamamızı siz kahraman gazilerimize borçlu olduğumuzun bilincinde olarak;

Başta ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmetle anıyor, hayatta olan gazilerimize, gazilerimizin muhterem anne ve babalarına, saygıdeğer eşlerine, sevgili evlatlarına ve her zaman desteğinden güç aldığımız yüce milletimize şükran ve saygılarımızı sunuyoruz. vatan size minnettardır…”

Konuşmaların ardından protokol üyeleri gaziler ile birlikte günün anısına hatıra fotoğrafı çektirdi. Boğazlıyan Kaymakamlığı’nca gaziler onuruna yemek verildi. Programa; İlçe Kaymakamı Fatih Okumuş, Belediye Başkanı Gökhan Coşar, Boğazlıyan Cumhuriyet Başsavcısı Murat Şahin, Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hüseyin Gedik ve gaziler katıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM