• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
SİZLERE MİNNETTARIZ!

SİZLERE MİNNETTARIZ!

Anadolu topraklarının vatan kılınmasında, milletimizin ve ülkemizin varlığını devam ettirmesinde, Vatan ve Bayrak uğruna yüreğini ve cesaretini ortaya koyan, gözünü budaktan sakınmayan kahramanlığın timsali ‘Gaziler Günü’ ilçemizde de coşkuyla kutlandı.

                İlçemizde ‘Gaziler Günü’ coşkuyla kutlandı.

Boğazlıyan cumhuriyet meydanında bulunan Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törene İlçe Kaymakamı Metin Demirel, Belediye Başkan vekili Zafer Aygüner ile gaziler, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Kaymakam Metin Demirel ve Belediye Başkan vekili Zafer Aygüner, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Çelenklerin anıta sunulması, saygı duruşu ve istiklal marşı ile başlayan törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı, Boğazlıyan Askerlik Şubesi Personeli Astsubay Kıdemli Başçavuş Fatih Yaman, tarafından yapıldı.

Fatih Yaman konuşmasında, “Her karışı şehit kanıyla sulanmış mukaddes vatan topraklarının savunulması uğruna hayatlarını feda etmeyi göze alarak gazilik onuruna erişen kahramanların kıvanç gününü kutlamanın derin heyecanı içindeyiz. Bugün aynı zamanda, sergilediği üstün komutanlık dehası, cesaret ve kahramanlığın kadirşinas milletimizce takdir edilişinin bir nişanesi olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Gazilik Ünvanı Ve Mareşal Rütbesi verildiği günün de yıldönümüdür.

Sakarya meydan muharebesinin kazanılmasını müteakip 19 Eylül 1921 tarihinde; Türkiye Büyük Millet Meclisinin 79’uncu birleşiminde alınan karar ve 153 sayılı kanunla ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Mareşallik Rütbesi Ve Gazilik ünvanı verilmiştir.

Muharebenin en büyük rütbesi şehitliktir. Vatan ve vazife uğruna, seve seve ölüme giden aziz ulusumuzun, şehadet şerbetini içemeyen evlatları, hakettikleri gazilik ünvanını büyük bir gururla taşımaktadırlar. Gazilik; Türk vatanseverliğinin, Türk kahramanlığının, Türk fedakarlığının yaşayan destanı, gazi ise; bu destanı yazan kahramanın adıdır. Ulu Önder Atatürk’de gazi ünvanı ile anılmaktan büyük bir gurur ve şeref duyduğunu şu sözler ile ifade etmiştir.

“Kahraman Türk Ordusu, sizin kahramanlığınızla kazanılan büyük zaferin millet tarafından takdimine delalet eden bu unvan ve rütbeyi, ancak size izafe ederek bütün askerlik hayatımın en büyük iftiharı olarak taşıyacağım” Gazi Mustafa Kemal Atatürk, kendisine verilen yeni rütbe ve

ünvanı vesilesi ile Türk Ordusuna ithafen yayımladığı bildiride; “Büyük Millet Meclisinin hakkında yeni bir rütbe ve gazi ünvanı ile tecelli eden iltifatları doğrudan doğruya sizindir. Milletin verdiği bu rütbe ile yükselen ordudur sizin kahramanlığınızla, sizin gösterdiğiniz nihayetsiz ‘ fedakarlıklar pahasına kazanılan bu büyük muzafferiyetin millet tarafından takdirini gösteren bu rütbe ve ünvanı ancak size mal ederek tüm askerlik hayatımın en büyük iftihar sermayesi olarak taşıyacağım.” ifadeleri ile Muzaffer Ve Gazi Türk Ordusunu yüceltmiş ve bu ünvanın bizim kültürümüzde taşıdığı müstesna değeri veciz bir şekilde ortaya koymuştur.

Fedakarlik timsali değerli gazilerimiz, ulusumuzu birbirine bağlayan değerlerin başında, tarih sayfalarına altın harflerle yazılan kahramanlıklar, toprak, bayrak ve vatan uğruna verilen canlar gelmektedir.

Ülkemizin bugün ulaştığı seviye, başta Kurtuluş Savaşı olmak üzere, Kore’de, Kıbrıs’ta, teröristlerle mücadele harekatında, 15 Temmuz hain darbe girişiminde, Fırat Kalkanı Ve Zeytin Dalı Harekatlarında, Cerablus’ta, El Bab’ta, Afrinde ve şu an yurt içinde ve yurt dışında halen devam eden harekatlarda hayatlarını kaybeden aziz şehitlerimizin ve gazilerimin eseridir.

Dünyanın en hassas bölgelerinden birinde yer alan ülkemiz, bölgede bir istikrar unsuru ve uluslararası toplumun saygın bir üyesi olarak, birlik ve beraberliğini bütün tehditlere rağmen sürdürebiliyor ve bu güzel topraklarda bağımsız, şerefiyle yaşabiliyor ise, bunu aziz şehitlerimize ve siz kahraman gazilerimize borçludur.

Bu duygu ve düşüncelerle, bu kutsal topraklar üzerinde bağımsız ve şerefle yaşamamızı siz kahraman gazilerimize borçlu olduğumuzun bilincinde olarak; başta ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmetle anıyor, hayatta olan gazilerimize, gazilerimizin muhterem anne ve babalarına, saygıdeğer eşlerine, sevgili evlatlarına ve her zaman desteğinden güç aldığımız yüce milletimize şükran ve saygılarımızı sunuyoruz. vatan size minnettardır.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM