• DOLAR
  %-0,06
 • EURO
  %0,15
 • ALTIN
  %-0,49
 • BIST
  %1,99
SOĞUK ZİNCİRE START VERİLDİ

SOĞUK ZİNCİRE START VERİLDİ

“Yozgat’ta Süt Toplama Alt Yapısı Güçlendirilecek”

“Soğuk Zincir ile Çiğ Süt Toplama Kalitesinin İyileştirilmesi” Projesi sayesinde, hayvanlarda sağım hijyenini sağlayarak çiğ süt kalitesi artıracak ve işletme maliyetleri düşecek. Soğuk zincir sayesinde süt üreticilerinin gelirinde artış sağlanacak.

Yozgat’ta “Soğuk Zincir ile Çiğ Süt Toplama Kalitesinin İyileştirilmesi Projesi” eğitim toplantısı gerçekleştirildi.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü koordinatörlüğünde, ilin Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından hazırlanan “Soğuk Zincir ile Çiğ Süt Toplama Kalitesinin İyileştirilmesi” Projesi ORAN Kalkınma Ajansına sunulan projenin kabul edilmesiyle birlikte proje yürürlüğe girdi.

Proje kapsamında 50 adet 300 litre kapasitede süt soğutma tankı proje uygulanan bölgelerdeki yetiştiricilere teslim edilecek.

Bu kapsamda; Süt Soğutma tankı teslim edilecek yetiştiricilere İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde eğitim toplantısı düzenlendi.

Toplantıda; Süt Sığırlarının bakım ve beslenmesi, meme sağlığı ve meme hastalıkları, yem bitkisi yetiştiriciliği, buzağı ishalleri ve buzağılarda koruyucu hekimlik faaliyetleri hakkında bilgilendirme yapıldı.

Eğitim programının açılış konuşmasını yapan İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya, “Hayvancılık işletmelerinde sütün ekonomik olarak en büyük getiri kaynağı olduğunu, işletmede sütün pazarlanmasından gelir elde edilebiliyorsa ancak karlılıktan bahsedilebileceğini, bu nedenle sağlıklı ve kaliteli süt üretim ve pazarlama ağını kurmuş illerde hayvancılığın rantabl olarak yapılabileceğini, bu amaçla da bu projeyi gerçekleştirildi” dedi.

Projenin sürdürülebilir olması anlamında ilin hayvancılığına önemli katkıları olacağını, proje ile ili hem damızlık büyükbaş hayvan varlığının artırılmasında hem de hayvansal üretim artışına paralel olarak ekonomik anlamda ciddi bir canlanma sağlayacağını ifade eden Özkaya, hayvan varlığında görülecek artışın yem bitkisi ekilişlerine de yansıyacağını söyledi.

Özkaya, ayrıca; “İlimizde yıllık ortalama 44 Bin ton civarında sütün soğutulmuş süt olarak pazarlandığını, bu tarz projelerin hayata geçirilmesi ile birlikte pazarlanan soğutulmuş süt miktarının da katlanarak artacak” dedi.

Yetiştiricilerin yoğun ilgi gösterdiği  eğitim toplantısı programa katılan üreticiler ve STK’ların Birlik ve Oda başkanları ilin hayvancılığı adına talep ve önerilerini hakkında bilgiler verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM