• DOLAR
  %0,19
 • EURO
  %-0,45
 • ALTIN
  %-1,19
 • BIST
  %-0,65
SOKAK HAYVANLARININ GÖNÜLLÜ DOSTU

SOKAK HAYVANLARININ GÖNÜLLÜ DOSTU

Boğazlıyan da sokak hayvanlarının bakımı için çay ve mangal ocağı üretip, elde ettiği gelir ile sokak hayvanlarının ihtiyacını karşılayan vatandaş, taktir topluyor.

Boğazlıyan da ikamet eden 38 yaşındaki Orhan Kart, evinin bahçesine kurduğu atölyede ytongdan ürettiği çay ve mangal ocaklarını satarak elde ettiği geliri, sokak hayvanlarına harcıyor.

Boğazlıyan da İç dekorasyon işi yapan Kart, televizyonda gördüğü ocağı kendisinin de yapabileceğini düşünerek işe başladığını anlattı.

İnşaat malzemesi ytongu bütün olarak alıp içini oyduğunu aktaran Kart, “Kenar kaplaması ve kulplarıyla güzel bir ocak haline getiriyorum. Üzerinde çay ve mangal oluyor. Bunların geliriyle de sokak hayvanlarına yardım ediyorum” diye konuştu.

Ayrıca sokak hayvanları için şehir şebeke suyuna bağlanabilen ve yiyecek ile su bulunan beslenme odağı yaptığını sözlerine ekleyen Kart, “İki bölümden oluşan beslenme odağının birine yiyecek konuyor, diğerine ise su damlıyor. Sokaklara yerleştirilen bu sistemden taşan su ise çim veya ağaçların sulanmasını sağlıyor” ifadelerinde bulundu.

ÇÖPLÜKTEKİ HAYVANLARI DA BESLİYOR

Kart, çevre köylerden insanların beslemedikleri köpekleri getirip ilçenin çöplüğüne bıraktığını da ifade ederek, “Sokak hayvanlarını seviyorum, onlar için mücadele ediyorum, herkesin de bu mücadeleye katılmasını bekliyorum. Günlük bu çöplüğe geliyorum, gelmezsem buradaki hayvanlar açlıktan ve susuzluktan ölür.” dedi.Çöplükteki hayvan sayısının 20 ile 50 arasında değiştiğini aktaran Kart, vatandaşların daha duyarlı olması gerektiğini dile getirdi.

TEŞEKKÜR ETTİ

Sorgun Can Dostları ve Doğa Koruma Derneği Başkan Yardımcısı Ayşe Akbaş de Kart’ın kendi imkanlarıyla sokak hayvanlarını beslediğini ve tasarladığı ocakların geliriyle sokak hayvanlarına ekmek, süt, mama aldığını söyledi.

ÇÖPLÜKLER HAYVANLARIN YAŞAM ALANI DEĞİL

Akbaş, hayvansever Kart’a teşekkür ederek, sokak hayvanlarının kısırlaştırma ve tedavisi için de yetkililerden yardım isteyen Akbaş, “Çöplükler hayvanların yaşam alanı değil. Hayvanların olumsuz şartlarda yaşadığını üzülerek görüyoruz. Belediyemizden isteğimiz küçük bir kısırlaştırma tedavi istasyonu kurmaları, hayvanları kısırlaştırıp tedavi ettikten sonra bulunduğu ortama bırakmaları” diye ifade etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM