• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
SOKAK SOKAK DENETİM

SOKAK SOKAK DENETİM

Vatandaşların yoğun olduğu cadde, sokak ve durak gibi alanlarda sigara içmek yasaklandı. Başta Boğazlıyan İlçe Emniyet Müdürlüğü olmak üzere polis aracı ile sigara yasağı anons edilerek uyarı yapıldı. İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Zabıta ekipleri de esnaf denetimlerinde bulundu, maske, sosyal mesafe ve hijyen uyarısı yaptı.

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla mücadele nedeniyle alınan tedbirler kapsamında İçişleri Bakanlığınca yayımlanan genelgeyle bazı cadde ve sokaklarla ihtiyaç duyulan meydanlar ve vatandaşların yoğun bulunduğu alanlar ile banka ve pazar yerleri gibi alanlarda sigara içmek yasaklandı.

İçişleri Bakanlığı, koronavirüs salgınında ortaya çıkan tedbirsiz görüntülerin ardından harekete geçti. Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbirler için 81 ilde vatandaşların yoğun olduğu cadde, sokak ve durak gibi alanlarda sigara içmek yasaklandı.

Boğazlıyan Kaymakamlığı koordinesinde Boğazlıyan İlçe Emniyet Müdürlüğü polis aracı ile sigara yasağı anons edilerek uyarı yapıldı. İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Zabıta ekipleri de esnaf denetimlerinde bulundu, maske, sosyal mesafe ve hijyen uyarısı yaptı.

VATANDAŞLAR BİLGİLENDİRİLDİ

Koronavirüs önlemleri kapsamında esnafın ve vatandaşların maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyup uymadığını denetlendi. Pek çok farklı işyeri ziyaret edilip uyarılarda bulunuldu. İşletme sahipleri ve müşteriler uyulması gereken kurallar konusunda bilgilendirildi.

KURALLARA UYMALIYIZ

Koronavirüsten tamamen kurtulana kadar denetimlerin artarak süreceği vurgulanırken, esnaf ve vatandaşların kurallara uyması; maske, hijyen ve sosyal mesafeye dikkat etmesinin son derece önemli olduğuna dikkat çekildi.

YENİ YASAKLAR GETİRİLDİ

Bu arada, Yozgat Valiliği’nce il genelinde koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında bir dizi ek tedbirler alındı.

Buna göre, sigara içme yasağı getirilmesi, 65 yaş ve üzeri vatandaşların sokağa çıkma kısıtlaması ile ikametlerde toplu organizasyonların kısıtlanması ve pazar esnafı ve çalışanlarına HES kodu zorunluluğu kararlaştırıldı.

Alınan kararda; vatandaşların yoğun olarak bulunduğu/bulanabileceği cadde ve sokaklar (özellikle trafiğe kapalı olanlar), parklar , meydanlar , yapılacak işlemler için sıraya girilmesi gereken banka, PTT, noter, şehir içi toplu taşıma araç durakları, ATM’ler, fatura ödeme yerleri vb. yerler ile pazar yerleri (mahalle ,semt ve köylü pazarları vb.)  gibi alanlarda/bölgelerde ve yeme içme yerlerinin önlerinde bekleme ya da hareket halinde sigara içme yasağı getirilmesine,

65 yaş ve üzeri vatandaşların sağlığını korumak ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutmak amacıyla sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla her gün 10:00-16:00 saatleri arasında dışarı çıkabilmelerine,

İkametlerde toplu organizasyonların kısıtlanması ve pazar esnafı ve çalışanlarına HES kodu zorunluluğu getirildi.

TEDBİRLERE UYMAYANLARA CEZA

Tedbirlere uymayanlara idari para cezası verilecek. Aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

SİGARA İÇMENİN CEZASI NE KADAR?

Uyarılara rağmen maske takmayan ve sigara içen vatandaşlara ise 900 TL idari para cezası kesilecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM