• DOLAR
  %0,05
 • EURO
  %0,42
 • ALTIN
  %0,84
 • BIST
  %-0,82
SOMUT ADIMLAR ATILACAK

SOMUT ADIMLAR ATILACAK

Kenevirin ekonomiye kazandırılması, endüstriyel değeri yüksek olan ürünlere dönüştürülmesi adına sektör buluşmaları yaparak önemli adımların atıldığı Yozgat Bozok Üniversitesi’nde İnfima Holding ile kenevir esaslı işbirliği ve yol haritasının belirlenmesine yönelik çalıştay düzenlendi.

Yozgat’ta kenevirin ekonomiye kazandırılması amacıyla başlatılan çalışmalar sürüyor.

Bu kapsamda sektörün öncü firmalarından olan İnfima Holding’in deneyim ve tecrübelerini kullanarak üniversitenin ihtisas alanı olan kenevir özelinde yapılacak Ar-Ge çalışmaları sonucunda,  marka değeri olan, prestijli ürünler elde edip ekonomiye kazandırılması planlanıyor.

BAŞKAN COŞAR’DA KATILDI

Yozgat Valisi Ziya Polat, Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Rektör Yardımcısı ve Kenevir Araştırma Projeleri Koordinatörü Prof. Dr. Güngör Yılmaz, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Akın, Genel Sekreter Prof. Dr. Uğur Kölemen ile Boğazlıyan Belediye Başkanı  Gökhan Coşar, Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Yozgat Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya, İnfima Holding İcra Kurulu Başkanı  Hasan Hüseyin Demiröz ve beraberindeki heyet ile Polat Makine temsilcileri  ve öğretim elemanları katıldığı programda somut adımların atılması kararlaştırıldı.

YOL HARİTASI BELİRLENİYOR

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Yozgat Bozok Üniversitesi’nin ihtisas alanı olan endüstriyel kenevirin bütün biyokütlesinin ekonomiye kazandırılması gibi misyon ve sorumlulukları olduğunu dile getirdi, İnfima Holding gibi sektöre hitap eden firmalarla üniversite sanayi işbirliği kapsamında bir yol haritası çizmek amacıyla çalıştay düzenlediklerini kaydetti.

Sektörün öncü firmalarından olan İnfima Holding’in deneyim ve tecrübelerini kullanarak üniversitenin ihtisas alanı olan kenevir özelinde yapılacak Ar-Ge çalışmaları sonucunda,  marka değeri olan, prestijli ürünler elde edip ekonomiye kazandırmak istediklerini dile getiren Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, özellikle medikal kenevir alanında yasal düzenlemelerin ivedilikle hayata geçirilmesiyle geniş yelpazede ürüne dönüşecek olan medikal sektörü besleyen endüstriyel kenevirin mevcut pazarda bölge ve ülke kalkınmasına önemli katkılar sunacağına işaret etti.

Bölgesel kalkınma odaklı misyonuyla girişimci bir üniversite  olan Yozgat Bozok Üniversitesi öncülüğünde Polat Makine, İlfima Holding gibi sektörün önde gelen firmalarıyla  yapılacak işbirliği ile sonuç odaklı bir sürece yönelmek istediklerini aktardı.

İnfima Holding İcra Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin Demiröz ise, iki seneyi aşkın kenevir özelinde çalışma yürüttüklerini  belirterek, kenevirin Ar-Ge’sini yapan ve  bu pazara hakim ekiple çalışan önemli bir firma olduklarını dile getirdi.

Demiröz, “TUBİTAK’la kenevir üzerinde  mevcut Ar-Ge çalışmalarımız var. Yozgat Bozok Üniversitesinin ihtisas alanı olması ve bu alanda akreditasyon sağlayan tek öncü üniversite olması hasebiyle gerek  İnfima Holding’in saha deneyimleri gerekse Yozgat Bozok Üniversitemizin ile ortaklaşa yürütmeyi planladığımız  çalışmalarla keneviri ekonomiye kazandırmak istiyoruz. Endüstriyel kenevirin sektör önündeki engellerini bürokratik anlamda aşarak Ar-Ge çalışmalarının Yozgat Bozok Üniversitesi işbirliğinde ürüne dönüşmesi adına Yozgat ve bölgesine  yatırım temelinde neler kazandırabilirizin gayesi ve çabası içerisindeyiz. Un var şeker ve yağ var biz bunu helvaya dönüştürmek için hazırız” dedi.

Yozgat Valisi Ziya Polat’ta endüstriyel kenevir özelinde  yapılan sektör görüşmelerinden artık somut adımlar atılmasını gerektiğine vurgu yaptı.

Vali Polat, “Tarım ve Hayvancılık da önemli potansiyeli olan şehrin  kenevirde de öncü bir şehir hüviyetine kavuşması arzusundayız. Yiğitler şehri Yozgat’ı, Yozgat Bozok Üniversitesi öznesinde bir kenevir üssü yapmak istiyoruz” açıklamasında bulundu.

YOZGAT’IN ÇUKUROVASI BOĞAZLIYAN

Boğazlıyan’ın tarım ve hayvancılığını geliştirmek, tarımsal potansiyelini değerlendirebilmek ve verimliliğin arttırılmasına katkı sağlamak amacıyla çözümler ve projeler oluşturmaya yönelik bu tür istişare toplantısını önemsediklerini ifade eden Boğazlıyan Belediye Başkanı Gökhan Coşar ise, Boğazlıyan’ı bu yörenin Çukurovası yapmayı arzuladıklarını ve bu hedef doğrultusunda Üniversiteyle iyi ilişkiler içerisinde çalışmaların sürdürüleceğini söyledi.

Moderatörlüğünü Üniversitenin Kenevir Araştırma Projeleri Koordinatörü Prof. Güngör Yılmaz’ın yaptığı çalıştayda üniversitenin öğretim üyelerinden Prof. Dr. Hamdi Temel  “Bitkisel Kaynaklı Kozmetik Ürünler” Dr. Öğr. Üyesi Nesrin Korkmaz, “Kenevir Esaslı Kozmetik Ürünler”, Doç. Dr. Ali Aydın “Kenevirde Bulunan Kannabinoidler ve CBD Eldesi”, Dr. Öğr. Üyesi Melek Khalili de “Kenevir Esaslı Ürünlerin Hücre Yenileyici Olarak Kullanımı” konularında  sunumlar gerçekleştirdi. Polat Makine  adına Dr. Emrah Gizinoğlu ve İnfima Holding temsilcisi Yasemin Gödekoğlu da firmalarının kenevir alanında yaptığı çalışmalar hakkında katılımcıları bilgiler sundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM