• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
SOMUT OLMAYAN KÜLTÜREL MİRASIN ODAĞINDA İNSAN VAR

SOMUT OLMAYAN KÜLTÜREL MİRASIN ODAĞINDA İNSAN VAR

Somut Olmayan Kültürel Miras Enstitüsü tarafından Orta Anadolu Kalkınma Ajansının (ORAN) desteğiyle Yozgat’ta düzenlenen “6. Somut Olmayan Kültürel Miras Kış Okulu” programı kapanış töreni ile sona erdi.

Rektör Prof. Dr. Karadağ, “Dijital dünya ile birlikte maalesef kaybolmuş bir çok somut olmayan kültürel miraslarımız var. Bunu en azından bir hafıza olarak bu ülkenin yarınları ve geleceği olan genç nesillere aktarmamız gerekiyor” dedi.

Kapanış törenine Yozgat Valisi Ziya Polat,  Belediye Başkanı Celal Köse, Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz, Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürü  Cevdet Vural ve  diğer davetliler katıldı.

Törende konuşan Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, somut olmayan kültürel mirasın odağında insan olduğunu söyledi.

İnsanlığın var oluşundan bugüne kadar geleceğe aktarılacak çok önemli kültürel miraslar bıraktığına dikkat çeken Rektör Prof. Dr. Karadağ, “Dijital dünya ile birlikte maalesef kaybolmuş bir çok somut olmayan kültürel miraslarımız var. Bunu en azından bir hafıza olarak bu ülkenin yarınları ve geleceği olan genç nesillere aktarmamız gerekiyor. Eğer  hafıza muhafaza edilmiyorsa,  gelecek nesiller  teknoloji ile birlikte sanal gerçeklik, insanın kopyalanması da dahil olmak üzere insan onur ve şerefinin  bir kenara bırakıldığı kapital dünyada dünya yaşanmaz hale gelecektir. O açıdan bu tür etkinliklerin Yozgat’ta yapılmış olması önemli.

Ben de hem şahsım hem de üniversitem adına böyle bir etkinliği önemsediğimizi ve buradan mutlaka kazanımlar elde edeceğimizi düşünüyorum. Bu anlamda üniversite olarak ne yapılması gerekiyorsa üzerimize düşeni yapacağımızı ifade etmek istiyorum.  Yürütülen bu anlamlı etkinlik, somut olmayan kültür mirasımızın korunmasına büyük katkı sağlayacaktır. Programın düzenlenmesinde UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından katılımcılara sertifika verilmesi ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM