• DOLAR
  %0,04
 • EURO
  %-0,33
 • ALTIN
  %-0,82
 • BIST
  %0,69
SOSYAL MESAFENİ KORU!

SOSYAL MESAFENİ KORU!

Yozgat Valiliği Koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadele kapsamında “Sosyal Mesafeni Koru” uyarısı yaptı.

İçişleri Bakanlığı tedbirleri kapsamında Yozgat Valiliği’nden yapılan duyuruda; Tüm Dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün gün geçtikçe insan hayatını olumsuz yönde daha fazla etkilemeye devam ettiği ifade edildi.

Duyuruda, şu ifadelere yer verildi.

“Yetkililer, insanların hastalıktan korunması için belirli önlemler alıp vatandaşlardan belirli isteklerde bulunsa da önlemler arasında fazlasıyla önemli bir konu olan ‘Sosyal Mesafe’ konusu, Koronavirüsden korunmak için önemli etkenlerden biri olarak geçiyor.

Gün içinde mecbur kalmadıkça evden çıkmayın uyarıları yapılırken yine çalışanlar ve evden çıkması gerekenlerin ise dışarıdayken mutlaka uymaları gereken konuların başında sosyal mesafeyi korumaları geliyor.

Koronavirüs (Covid-19) salgınının ülkemizde yayılmasının önlenmesine yönelik devletimiz tarafından tedbirler bir bir alınmaya devam ederken, vatandaş olarak mecbur kalmadıkça dışarı çıkmayanların yanı sıra iş gereği çıkanların sosyal mesafeye dikkat etmesi gerekmekte.

Koronavirüs taşıyan kişilerin belirli bir süre boyunca hastalık belirtileri göstermemesi ve virüsün uzun bir kuluçka süresine sahip olması kişilerde koronavirüs olup olmadığını tespit etmeyi zorlaştırıyor. Bu noktada da ‘sosyal mesafe’ kavramı ortaya çıkıyor.

Koronavirüsden korunmak için sosyal mesafe kapsamda alınması gereken önlemler arasında öne çıkan başlıklar ve dikkat edilmesi gerekenler ise şöyle:

– Kalabalık organizasyonlarda yer almayın.

– Tükenmez kalemler gibi sık paylaştığınız nesnelere dikkat edin.

– Trafiğin ve toplu taşımaların yoğun olduğu saatlerde diğer insanlara çok yaklaşmamaya çalışın.

– Yoğun saatlerde market gibi yerlerden uzak durun.

– Tokalaşmayın ve sarılıp öpmeyin.

– Mümkün olduğunca evde kalın.

– Karşınızdaki insana en az 1 metreden fazla yaklaşmayın.

Bunlar, ilk bakışta bireysel ve önemsiz tedbirler sanılabilir. Ancak virüsün yayılımını önlemede ‘orantısız’ bir etkiye sahip olabilir ve bir salgını felakete dönüşmeden durdurabilir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM