• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
SOSYOLOG’DAN FARKINDALIK ÇAĞRISI!

SOSYOLOG’DAN FARKINDALIK ÇAĞRISI!

Erken Yaşta ve Zorla Evliliklerle Mücadelede Sosyolog Merve Er’den Farkındalık Çağrısı!

Yozgat’ın erken yaşta ve zorla evlilik konusunda Türkiye sıralamasında 20’nci il olduğuna dikkat çekildi. Sosyolog Merve Er, Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) verilerine dayanarak, erken yaşta ve zorla evliliklere karşı bilinçlendirme ve farkındalık faaliyetlerine önem verdiklerini vurguladı.

“Yozgat’ta Erken Yaşta ve Zorla Evliliklerle Mücadele Semineri Düzenlendi”

Yozgat Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü, ilde yaşayan mülteci ve sığınmacıları hedefleyen “Erken Yaşta ve Zorla Evliliklerle Mücadele Semineri” düzenledi. Yozgat Valiliği Konferans Salonu’nda gerçekleşen seminerde katılımcılar, erken yaşta ve zorla evliliklere karşı bilinçlendirildi.

Seminerde, Yozgat’ın erken yaşta ve zorla evlilik konusunda Türkiye sıralamasında 20’nci il olduğuna dikkat çekildi. Sosyolog Merve Er, Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) verilerine dayanarak, erken yaşta ve zorla evliliklere karşı bilinçlendirme ve farkındalık faaliyetlerine önem verdiklerini vurguladı.

Eğitimde, ülkede yasal evlenme yaşının 18 olduğu hatırlatıldı. On sekiz yaşından önceki evliliklerin erken yaşta ve zorla evlilik olarak kabul edildiği belirtildi. Ayrıca, çocuk haklarının neler olduğu, Türkiye’de ve Yozgat’ta erken yaşta evlilik oranlarının incelendiği ve neden kız çocuklarının erken yaşta evlendirildiği konularına değinildi.

Erken yaşta ve zorla evliliklerin sonuçlarına odaklanan Sosyolog Merve Er, bu tür evliliklerin kız çocukları için erken cinsel ilişki ve erken gebelik anlamına geldiğini vurguladı. Adölesan gebeliklerin anne ve bebek ölüm oranlarının yüksek olduğunu belirten Er, kız çocuklarının erken yaşta ve zorla evliliğin olumsuz sonuçlarını daha ağır bir şekilde yaşadığını ifade etti.

Seminer sonrasında katılımcılar, Türkiye’de kadınlara ve çocuklara verilen değeri anlattılar. Kendi ülkelerinde bu haklara sahip olamadıklarını, hatta 14 yaşında bile evlendirildiklerini dile getirdiler ve “Erken Yaşta ve Zorla Evliliklerle Mücadelede bizler de varız” dediler.

Yozgat Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü’nün bu tür seminerlerle toplumda farkındalık oluşturması, erken yaşta ve zorla evliliklere karşı mücadelede önemli bir adım olarak görülüyor. Seminerler, toplumsal sorunların çözümüne yönelik bilinçlendirme ve eğitim çalışmalarının önemini bir kez daha vurguluyor. (Hüseyin TARİKCİ)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM