• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
SU HAYATTIR, CAN ALMASIN

SU HAYATTIR, CAN ALMASIN

ÖLÜMÜNE YÜZMEYİN

Yozgat Valiliği “Ölüme Yüzmeyin” Unutmayın! Göllere, sulama kanallarına ve barajlara girmek tehlikelidir uyarısı yaptı.

Son günlerde sıcak havalar nedeniyle serinlemek için baraj, sulama kanalı ve göletlere girenler boğulma tehlikesiyle karşı karşıya kalırken, Yozgat Valiliği’nden konuya ilişkin uyarı geldi.

Vatandaşların serinlemek için girdiği baraj, gölet ve sulama kanalları gibi sulak alanlarda meydana gelen boğulma vakalarına karşı çeşitli önlemler alınırken, Yozgat Valiliği de bir uyarı yaparak vatandaşları uyardı.

“Ölüme Yüzmeyin” Unutmayın! Göllere, sulama kanallarına ve barajlara girmek tehlikelidir uyarısı yapan Valilik, son günlerde sıcak havalar nedeniyle serinlemek için baraj, sulama kanalı ve göletlere girenler boğulma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını her yıl ortalama 100 çocuk ve gencin boğulma nedeniyle hayatını kaybettiğine dikkat çekildi.

Öte yandan sıcak havalar nedeniyle serinlemek için baraj, sulama kanalı ve göletlere girenler boğulma tehlikesi ile karşı karşıya kalırken, burada en büyük görevin ailelere düştüğü, boğulma tehlikesi ve can kaybı yaşanmaması için sulama ve göletlerde yüzmenin tehlikeli ve yasak olduğunun çocuklara anlatılması gerektiğine vurgu yapıldı.

“Vücut ısısı aniden düşüyor”

Bu arada; baraj, gölet ve sulama kanallarına girilmesinin tehlikelerine de dikkat çekilirken, Zemin yapısının dalgalı ve engebeli olması sebebiyle su derinliğinin ani olarak değişim göstermesi, yukarı havzadan gelen killi ve siltli malzemenin birikimiyle zeminin çamur formunda olması, su içindeki bitkilerin doğal olarak gelişmesi, su sıcaklığının düşük olması sebebiyle vücut ısısının düşmesi sonucu hipotermi yaşanabilmesi ve tatlı suyun kaldırma kuvvetinin deniz suyuna oranla düşük olması risk yaratıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM