• DOLAR
  %0,02
 • EURO
  %-0,67
 • ALTIN
  %0,44
 • BIST
  %-0,15
SULAMA ZAMMINA TEPKİ

SULAMA ZAMMINA TEPKİ

Sarıkaya Ziraat Odası Başkanı Şevki Güngör, Yahyasaray ve Karahallı sulama göletlerinin çiftçiyi mağdur ettiğini ileri sürerek, Sulama suyuna yapılan zamma tepki gösterdi.

Yozgat’ın Sarıkaya İlçesi Ziraat Odası Başkanı Şevki Güngör, Yahyasaray ve Karahallı sulama göletlerinin çiftçiyi mağdur ettiğini savundu. Köy muhtarları ile birlikte tepkilerini dile getiren Güngöre, DSi’nin Yahyasaray Sulama Birliği yönetim binası önünde toplanarak bir basın açıklaması yaptı.

Başkan Güngör DSi’nin sulamaya yaptığı zamlara tepki göstererek, Yahyasaray ve Karahallı sulama göletleri çiftçileri mağdur ettiğini söyledi.

Güngör, açıklamasında şu ifadelere yer verdi.

“İçinden geçtiğimiz pandemi sürecinde üreticilerimizin zor şartlar altında kendi geçimini temin etmek ve ülkemiz insanını doyurmak için mücadele ettiği bu zor günlerde gübre, tohum, zirai ilaç gibi girdi maliyetlerine ardı ardına gelen izahı ve mantığı olmayan zamlarla mücadele ederken DSİ’nin bu mantıksız zamlarla orantılı bir şekilde sulama ücretlerini arttırması çiftçilerimizi üretimden kopma noktasına getirmiştir.

Esasen geçen sene pandeminin en yoğun yaşandığı dönemde DSİ sulama ücretlerinin %100 arttırarak çiftçimizi zorda bırakmıştır. Biz o tarihte toplum sağlığı adına duruma müdahale edememiştik. Şimdi tekrar %50 arttırması üreticimizi zorda bırakmıştır. DSi’nin bu  mantıksız zamlarla orantılı bir şekilde fiyat arttırmasını çok merak ediyoruz. DSİ sulama ücretlerine 2018 yılından bugüne %275 zam yapmıştır.  Çiftçinin Hangi ürünü % 275 arttırılmıştır.

Gübre, zirai ilaç ve girdiler döviz kuruna bağlı olarak arttığı iddia ediliyor.

Suyu dolar ile başka ülkelerden mi ithal ediyoruz?.  Suyun ham maddesi varda biz mi bilmiyoruz?.

Gölet bizim, kanal bizim, su bizim. Bizim suyumuzu bize fahiş fiyatla satıyorsunuz.

Bize göre DSİ kendisini sosyal devletin bir parçası olduğunu unutarak olaylara ticari mantıkla katılıyor.

Bilindiği üzere 2018 yılına kadar sulama birlik yöneticilerini çiftçiler kendisi seçiyordu. 2018 yılından sonra birlik yöneticileri DSİ tarafından atanıyor.

2018 yılında birlik çiftçiler tarafından yönetilirken cazibeli sulama dekar 60 TL idi.

Motopomp sulama dekar 40 TL idi. Şimdi ise cazibeli sulama dekar 150 TL motopomp sulama dekar 90 TL olmuştur.

Biz bu fiyatların 2018 tablosuna çekilerek çiftçimizin rahatlatılmasını istiyoruz. Biz bu durumun iktidarın ve siyasilerin bilgisi dahilinde olduğuna inanmıyoruz. Yetkililerden çözüm bekliyor, Kamuoyuna ve siyasilerimize saygıyla duyuruyoruz.”

10.02.2021

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM