• DOLAR
  %-0,00
 • EURO
  %0,19
 • ALTIN
  %0,15
 • BIST
  %0,31
SULAMA’YA DSİ DESTEĞİ

SULAMA’YA DSİ DESTEĞİ

Türkiye’nin önemli tarım ve hayvancılık merkezlerinden Yozgat il genelinde 2022 yılı sulama sezonunda toplam 393 bin 700 dekar tarım arazisi sulanacak. Sulu tarım ile birlikte 2022 yılı birim fiyatları ile ülke ekonomisine 172.650.745 Milyon TL katkı sağlanması hedeflenirken, milli ekonomiye milyonluk katkı sağlayacak olan ve Boğazlıyan’ın hasretle beklediği Uzunlu Barajı’nda kapalı sulama sisteminde ise çalışmalar devam ediyor.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü 2022 yılı sulama sezonu bilgilerini paylaştı. Sulama sezonu devam ederken, 2022 yılı sulama sezonunda toplam 393 bin 700 dekar tarım arazisi sulanacak.

“YOZGAT’TA 2022 YILI SULAMA SEZONU DEVAM EDİYOR”

DSİ tarafından yapılan açıklamada, Yozgat ilinde Nisan ayında başlayan 2022 yılı sulama sezonunda toplam 393 bin 700 dekar tarım arazisinin sulanacağı kaydedildi.

Yozgat’ta toplam 393 bin 700 dekar tarım arazisinde yapılacak sulu tarım ile birlikte 2022 yılı birim fiyatları ile ülke ekonomisine ise 172.650.745 Milyon TL katkı sağlanması hedeflenirken, çiftçilere bol ve bereketli bir sulama sezonu dileğinde bulunuldu.

Bu arada; Ülkemizde bir yandan yatırımlara ağırlık veren diğer yandan da çiftçinin dostu olan Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarıma katkı vermeye devam ediyor.

“Sulama Sezonu Başladı”

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü yaptığı yatırımlarla modern sulama sistemlerini yaygınlaştırmaya, tarımda su tasarrufu sağlamaya, çiftçilerin kazançlarını doğrudan ve dolaylı yollarla artırmaya ve ülke tarımına katkı sunmayı sürdürüyor.

Türkiye’de suyun dörtte üçü sulamada kullanılmakta olup, bu yüzden sulama tesisleri inşa edilirken en modern ve tasarrufu en yüksek yağmurlama ve damlama sistemleri tercih ediliyor.

Kapalı sistem basınçlı borulu sulamaya geçilmesi ile iletim kayıpları minimum seviye indirilmekte ve tarla içi sulama sitemleri ile önemli ölçüde su tasarrufu sağlanarak çiftlik randımanı maksimum seviyeye yükseltilmesi ve su tasarrufu sağlanmaktadır.

“MİLLİ EKONOMİYE MİLYONLUK KATKI”

Boğazlıyan’ın hasretle beklediği Uzunlu Barajı’nda kapalı sulama sisteminde ise çalışmalar devam ediyor.

Boğazlıyan’da hasretle beklenen Uzunlu Barajında çalışmalar devam ederken, tamamlandığında milli ekonomiye 106 Milyon 986 bin TL katkı sağlaması hedeflenen proje ile 80 bin dekar zirai arazinin modern borulu şebeke sistemi ile sulanması sağlanacak.

Yatırımların kaynağını teşkil eden su, yaşamsal öneminin yanında tüm üretim süreçlerinin ana girdilerinden birini oluştururken, ulaştığı her alanda adeta zincirleme bir reaksiyona sebep olan su, hem sektörel hem de sektörler arası hareketliliği tetikliyor. Bu kapsamda; suyun tarım ve sanayide yarattığı güçlü etki, geniş iş sahalarının doğmasına da katkı sağlıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM