• DOLAR
  13,7194
  %0,41
 • EURO
  15,5684
  %0,38
 • ALTIN
  786,58
  %1,29
 • BIST
  1.910
  %1,61
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM ÇALIŞMASI

SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM ÇALIŞMASI

Kayseri Şeker 2019 yılında 15 tarımsal ticari firma ile sürdürülebilir tarım ve demonstrasyon  çalışmalarını başlattı.

Kayseri Şeker tarafından bu yıl 2019-2020 Kampanya dönemi öncesinde Demonstrasyon sahasında  sektördeki tohum, gübre, ilaç ve sulama yönünden en son gelişmelerin çiftçi ve sektörle buluşmasının sağlanacağı belirtildi.

Yapılan çalışmalar sonucunda  Şeker Pancarı tarımı için en verimli tohum, gübre, ilaç ve sulama sistemleri tespit edilerek, raporlama yanında en kaliteli tohum, ilaç ve gübreyi bir araya getirerek çiftçi gelirini, verimliliğini ve fabrika karlılığını artırmanın yanında Milli gelire de katkı sağlamaya çalışılıyor.

Bu kapsamda; Kayseri Şeker, sektöründe söz sahibi olan 4  Tohum Firması, 4 İlaç Firması, 8 Gübre Firması, 1 Sulama Firması olmak üzere 15 firma ile 2019 yılı demonstrasyon çalışmalarını,  40 dekar arazide,  3’ü ziraat mühendisi olmak üzere 6 personel ile yürütmekte olduğu belirtildi.

 1. Kayseri Şeker demonstrasyon çalışmalarına bu seneye mahsus ilave olarak Pancar tarımında dijital teknoloji, uydu sistemleri aracılığıyla rekolte tahmini, hastalıklar için erken tahmin ve uyarı sistemlerinin geliştirilmesi gibi çalışmalarda yapan bir firmanın çalışmaları ile de desteklenme çalışmalarının sürdürülmekte olduğu belirtildi.

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay; “Kayseri Şeker Fabrikası arazisinde bu sene  3.sünü düzenlenecek olan tarla günleri vesilesi ile sektördeki tohum, gübre, ilaç ve sulama yönünden en son gelişmelerin çiftçi ve sektörle buluşması için  hazırlıklar başlatılmıştır.

Şeker pancarında karlılığın nihai amacı üreticiye daha verimli pancar çeşitleri, daha kaliteli gübre, daha iyi sulama imkânları tavsiyesi ve teminidir. Bunların, yani verim ve kalitenin yükselmesi ile şirketimizin dekara şeker verimi artacağı için karlılığa direk ve pozitif bir etkisi olacaktır” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM