• DOLAR
  %0,02
 • EURO
  %0,59
 • ALTIN
  %-0,41
 • BIST
  %2,25
SÜRÜCÜ KUSURLARI YİNE İLK SIRADA

SÜRÜCÜ KUSURLARI YİNE İLK SIRADA

Her yıl binlerce kişinin hayatını kaybettiği ve yaralandığı trafik kazalarında; kazaya neden olan kusurlar içinde sürücü kusurları %62.637 ile yine ilk sırada yer aldı. Yozgat il genelinde bu yılın ilk 10 ayında 897 ölümlü yaralanmalı ve 1008 maddi hasarlı kaza meydana geldi. Bu kazalarda 24 kişi hayatını kaybetti, 1786 kişi ise yaralandı.

Yozgat il genelinde geçtiğimiz ekim ayında 91 ölümlü yaralanmalı, 104 maddi hasarlı kaza meydana geldi. Bu kazalarda 2 kişi yaşamını yitirdi, 207 kişi de yaralandı.

Trafik kaza istatistiklerine göre, bu yılın Ocak-Ekim dönemde, ülke genelinde meydana gelen trafik kazalarında 1872 kişi hayatını kaybetti. 244 Bin 188 kişinin ise yaralandığı saptandı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı verilerine göre; Yozgat il genelinde bu yılın ilk 10 ayında 897 ölümlü yaralanmalı ve 1008 maddi hasarlı kaza meydana geldi. Bu kazalarda 24 kişi hayatını kaybetti, 1786 kişi ise yaralandı.

Bu arada yaşanan trafik kazalarının büyük çoğunluğunun ise sürücü kaynaklı kusurlardan kaynaklı olduğu tespit edildi. Bu yılın ilk 10 ayında Trafik kazalarına (ölümlü-yaralanmalı) neden olan unsurlar ise sürücü hatası yine ilk sırada yer alırken, bunu yaya, araç, yolcu ve yol takip etti.

Ölümlü-yaralanmalı trafik kazalarının araç sayısına göre türleri iki araçlı, tek araçlı ve çok araçlı şeklinde oluştu.

Ölümlü-yaralanmalı trafik kazalarına karışan araçların cinsleri ise otomobil 129 Bin 508 ile ilk sırada yer alırken, kamyonet ikinci, motosiklet ise üçüncü sırada yer aldı.

Ölümlü-yaralanmalı trafik kazalarının oluş şekline göre türleri de karşılıklı çarpışma, arkadan çarpma, yandan çarpma, yan yana çarpışma, duran araca çarpma, zincirleme çarpışma, çoklu çarpışma, engel/cisim ile çarpışma, yayaya çarpma, hayvana çarpma, devrilme/savrulma/takla, yoldan çıkma, araçtan insan düşmesi, araçtan cisim düşmesi ve park etmiş araca çarpma şeklinde oluştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM