• DOLAR
  %0,03
 • EURO
  %-0,05
 • ALTIN
  %-0,28
 • BIST
  %1,38
SÜT ÜRETİMİNDE YENİ DÖNEM

SÜT ÜRETİMİNDE YENİ DÖNEM

Yozgat il genelinde kurulacak 116 adet süt toplama merkezi ile özellikle küçük çapta üretim yapan üreticilerin sisteme dahil olarak daha profesyonelce üretim yapması ve daha fazla katma değer oluşturup, üreticinin daha fazla kazanması amaçlanıyor.

İl Özel İdaresi, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, ORAN ve Yozgat Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından desteklenen Yozgat Süt Toplama Projesi kapsamında alınan 300 litrelik 116 adet Süt Soğutma ve Depolama Tankı düzenlenen törenle üreticilere dağıtıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından organize edilen “Süt Soğutma ve Depolama Tankları” teslim töreni  İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya’nın ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Törene Yozgat Valisi Ziya Polat, İl Genel Meclis Üyeleri, Ak Parti İl Başkanı Yusuf Başer, Kurum Amirleri Oda ve Birlik Başkanları ve üreticiler katıldı.

Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Yozgat Valiliği İl Özel İdaresi ve Oran Kalkınma Ajansından sağlanan desteklenen 2 adet  “Yozgat Süt Toplama Projesi”yle alınan 300 litrelik 116 süt soğutma ve depolama tankı alımıyla İl Merkezi, Akdağmadeni, Çekerek, Saraykent, Sorgun, Yerköy, Şefaatli, Sarıkaya ve Yenifakılı ilçelerinde değişik lokasyonlarında 116 adet süt toplama merkezleri kurulacak.

Proje toplam bedeli yaklaşık 3 milyon lira olan projeyle bu sektörde özellikle değişik sebeplerle toplanım değerlendirilmeyen sütün bir kısmını toplam iki projeyle il genelinde kurulacak 116 adet süt toplama merkezleriyle sisteme dahil edilmesi planlanıyor.

İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya, açıklamasında; “Bu iki projeyle günlük 34.800 kg sisteme dahil olacak. Dolayısıyla aylık yaklaşık 10 milyon lira katma değer oluşturulacaktır. Bu da küçük çapta üretim yapan üreticilerimizin sisteme dahil olarak daha profesyonelce üretim yapması daha fazla katma değer oluşturulması bu bağlamda üreticimizin daha fazla kazanması anlamına gelecektir.

Üretici gelirinin artması sonucu hak ettiği parayı alan üretici daha çok üretmek isteyecektir. Üretici hayvan sayısını artırma yoluna gidebilecektir. Hayvan sayısı ve toplam süt üretimi artan çiftçinin gelirinin artması bölgede yaşayan halka örnek teşkil edecektir. Bunun sonucunda hayvancılık yapmak isteyen kişi sayısında artış yaşanabilecektir.

Yaşam standartları ve gelir düzeyi artan üretici kırsaldan kente göç etmek yerine kırsalda üretime devam edecek olup, kırsaldan kente göçün önüne geçilmesine katkı sağlanacaktır.Özelde proje ile Yozgat, genelde ülkemiz sütçülüğüne katkıda bulunulacaktır” dedi.

Vali Ziya Polat ise, “Bu proje ile ilimiz genelinde süt üretimi yapan başta küçük süt üreten işletmeler olmak üzere, tüm süt üreten işletmelerin ortak kullanımına yönelik süt soğutma ve depolama tanklarının yaygınlaştırılmasıyla sütlerin mevzuata ve standartlara uygun olarak toplanmasına ve işlenmesine katkı sağlanarak, kırsalda yaşayan bireylerin sosyo-ekonomik gelişimlerine katkıda bulunulması hedefleniyor” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM