• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
TARAMALAR DEVAM EDİYOR

TARAMALAR DEVAM EDİYOR

Kanserin hem dünyada hem de ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklardan sonra ikinci ölüm sebebi olması açısından önemli bir halk sağlığı sorunu olduğu bildirildi.

Erken teşhis sağlanarak, kansere bağlı erken ölümlerin azaltılabildiği ve erken tedavinin yaşam kalitesine çok şey katabildiği kanser türlerini göz önüne alındığında tarama programlarının önemi artıyor.

Bu kapsamda Yozgat İl Sağlık Müdürlüğü Mobil Kanser tarama aracı Yozgat il genelinde 40-69 yaş aralığındaki kadınlara yönelik Mamografi taramasını sürdürüyor.

Akdağmadeni İlçe Sağlık Müdürü Dr. Sultan Işık, yaptığı açıklamada, “Akdağmadeni ilçemizde konuşlanan Kanser Tarama aracı sabah 09:00 ile akşam 17:00 saatleri arasında hizmet veriyor. Tarama yaptırmak isteyen kadınlarımız Aile Hekimlerinden randevularını oluşturarak Akdağmadeni Şehit Sinan Babacan Devlet Hastanesi poliklinik girişine gelmeleri gerekiyor” dedi.

İlçe Sağlık Müdürü Dr. Sultan Işık, Kanserin hem dünyada hem de ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklardan sonra ikinci ölüm sebebi olması açısından önemli bir halk sağlığı sorunu olduğu, Erken teşhis sağlanarak, kansere bağlı erken ölümlerin azaltılabildiği ve erken tedavinin yaşam kalitesine çok şey katabildiği kanser türlerini göz önüne alındığında tarama programlarının öneminin artmakta olduğunu vurgulayarak, “Tarama programları, kanser belirtisi ve şikâyetleri olmadan önce kanseri saptamaya yönelik olarak yapılan muayene, görüntü veya laboratuar işlemlerini içermektedir. Kanserin erken dönemde tespit edilmesi durumunda, tamamen iyileşme sağlanabilmekte, daha az yan etkisi olan ilaçlar veya girişimler uygulanarak hastalık kontrol altına alınabilmektedir” ifadelerini kullandı.

Dr. Işık, ‘Erken Teşhis Hayat Kurtarır’ prensibiyle “40-69 yaş kadınlara İlçemize tahsis edilen Mobil Kanser Tarama aracı ile ilçe genelinin kanser taramalarından geçirilmesi sağlanacak. 40 yaş altındaki hastalarımıza gerek duyulursa ultrason cihazıyla ilçe dışında yapılıyor. Akdağmadeni İlçesi Yozgat’a ulaşım sıkıntısı olduğu için hastaların ayağına hizmet gelmiş oluyor. Hastalarımıza randevu sistemi ile çalışıyoruz yaptığımız tarama sonuçları Ankara’daki Bakanlığımıza gönderiyor 1. Ay içinde sonuçlarımız hastalarımıza bildiriyoruz” ifadelerini kullandı. (Hüseyin TARİKCİ)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM