• DOLAR
  %0,13
 • EURO
  %-0,63
 • ALTIN
  %-0,66
 • BIST
  %-0,59
TARİH GÜN YÜZÜNE ÇIKACAK

TARİH GÜN YÜZÜNE ÇIKACAK

Yozgat’ın geçmişte birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı belirtilerek, ilk yüzey araştırmalarına 1993 yılında başlanan ve Anadolu platosunda M.Ö. 600 yılı dolaylarının en geniş yerleşimlerinden biri olarak bilinen Kerkenes Antik Kentte incelemede bulunan Vali Kadir Çakır, “Ören yerlerindeki kazı çalışmaları devam edecek ve ildeki tarihi yerler gün yüzüne çıkacak” dedi.

Vali Kadir Çakır, Kerkenes Antik Kentinde incelemede bulundu

Vali Kadir Çakır, Yozgat il merkezinin güneydoğusunda, Sorgun ilçesi Şahmuratlı Köyü’nün 5 km. batısında, Kapadokya Ovası’nın kuzey ucunda yer alan Kerkenes Antik Kentinde incelemede bulundu.

İlk yüzey araştırmalarına 1993 yılında başlanan ve Anadolu platosunda M.Ö. 600 yılı dolaylarının en geniş yerleşimlerinden biri olarak bilinen antik kentte incelemede bulunan Vali Çakır, Müze Müdürü ve İl Kültür Müdür Vekili Arkeolog Hasan Kerim Şenyurt’tan kazı çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Vatandaşlarla Bir Araya Geldi

Vali Çakır daha sonra Şahmuratlı köyü sakinleri ile bir araya gelerek sorunlarını dinledi.

Müzeyi Ziyaret Etti

Şahmuratlı ziyaretinden sonra il merkezinde bulunan Arkeoloji müzesine geçen Vali Çakır, il genelinde bu güne kadar yapılan arkeolojik kazılarda ortaya çıkarılan ve müzede sergilenen tarihi eserleri inceledi. Vali Çakır, tarihi eserler hakkında Müze Müdürü Şenyurt’tan detaylı bilgi aldı.

Vali Çakır, ilin geçmişte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olduğunu belirterek, ören yerlerindeki kazı çalışmalarının devam edeceğini ve ildeki tarihi yerlerin gün yüzüne çıkacağını sözlerine ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM