• DOLAR
  %0,01
 • EURO
  %0,29
 • ALTIN
  %0,22
 • BIST
  %-4,50
TARIM FUARI İLGİ GÖRDÜ

TARIM FUARI İLGİ GÖRDÜ

12’nci Yozgat Tarım, Gıda ve Hayvancılık Fuarı kapılarını çiftçiler için açtı. 183 firmanın ürünlerini tanıttığı fuar ilgi gördü.

12’nci Yozgat Tarım, Gıda ve Hayvancılık Fuarı Vali Ziya Polat, il protokolü, çiftçileri ve vatandaşların katılımı ile ziyarete açıldı.

8-11 Eylül tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırlayan 12’nci Yozgat Tarım, Gıda ve Hayvancılık Fuarı’nda 183 firma ürünlerinin tanıtımını gerçekleştirdi.

Vali Ziya Polat, Yozgat’ın tarım ve hayvancılık kenti olduğunu belirttiği açıklamasında; kentin yeşil mercimek üretiminde Türkiye’de birinci, nohutta ikinci olduğunu, şeker pancarında ise ilk beşte yer aldığını söyledi.

“Buğday üretiminde ise ilk ona giriyoruz” diyen Polat, “Bu sene devletimizin, bakanlığımızın ve özel idare destekleriyle ekimine başladığımız yağlık ayçiçeğinde de şu an iyi seviyelerdeyiz. Hayvancılık konusunda ‘Bozok Yaylası’nda yaşamak için bir sürü nedenim var projesi’ ile bir sene içerisinde 100 bin koyunumuzu vatandaşımızla buluşturduk. Şu an 440 binin üzerinde küçükbaş, 250 binin üzerinde büyükbaş hayvan varlığımız var. Hedefimiz bu sene inşallah 500 bin küçükbaş hayvan varlığına ulaşmaktır” diye konuştu.

Polat, Et ve Süt Kurumu’nun Yozgat’ta bulunmasının bir avantaj olduğunu da sözlerine ekleyerek, “Ürettiğimiz ham madde mamul haline geliyor. Kendi sütümüzü, kendi etimizi peynire, kavurmaya dönüştürüyoruz. Ham maddenin maddi yolculuğunda biraz daha fazla yol almamız gerekiyor. Bu konuda tüm girişimcilerimize devletimizin tüm imkanlarının emirlerinde olduğunu belirtmek isterim. Fuarımızın bölgemize, çiftçimize hayvancılık yapan vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

183 firmanın ürünlerini tanıttığı fuara ilgi gösteren çiftçiler de özellikle yeni tarım makinelerini inceleme fırsatı buldu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM