• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
TARIMA KATKI SAĞLAYACAK

TARIMA KATKI SAĞLAYACAK

“Boğazlıyan’da 4 Yatırımcı Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Hibe Desteği Alacak”

Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı tarafından yürütülen “Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projeleri” kapsamında, Boğazlıyan’dan 4 proje başvurusu destek almaya hak kazandı.

2023 yılında gerçekleştirilen Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projeleri’nin desteklenmesi sürecinde, daha önce yedek listede bulunan 18 başvuru sahibi, Bakanlık tarafından yapılan bütçe artırımı ile asil listede yerini aldı.

Proje başvuruları sonucunda hibe sözleşmesi imzalamaya hak kazanan başvuru sahiplerine ait ek asil ve ek yedek listeler, 5 iş günü boyunca 7 Temmuz 2023 tarihine kadar İl Müdürlüğü web sitesi ve ilan panosunda askıda kalacak. Bu askı süresi, başvuru sahiplerine tebligat yapılmayacak.

Askı süresi sona erdikten sonra, asil listedeki başvuru sahipleri ile hibe sözleşmesi imzalanacak. Hibe sözleşmesi imzalama aşamasında istenecek belgeler arasında, başvuru sahibinin kırsal alanda ikamet ettiğini gösteren ikametgâh belgesi, SGK hizmet dökümü belgesi ve vergi mükellefi olmadığını gösteren mükellefiyet belgesi yer almaktadır.

Hayvancılık projeleri için başvuru sahibinin adına düzenlenmiş olan “İşletme Tescil Belgesi” gerekmektedir. Hayvancılık projelerinde, uygulama yeri başvuru sahibine ait ise işletmeye ait tapu kaydı veya muhtar tarafından verilecek belge talep edilmektedir. Uygulama yeri kiralık ise, en az 4 yıllık kira sözleşmesi sunulması gerekmektedir.

Su ürünleri projelerinde ilgili makamdan alınacak ön izin yazısı ve tebliğ ekinde yer alan “Taahhütname” belgesi istenmektedir. Bitkisel üretim projelerinde ise proje uygulama yerine ait tapu kaydı belgesi veya başvuru sahibinin mülkiyetine ait belge talep edilmektedir. Bu durumda, başvuru sahibinin en az arazi varlığına sahip olması gerekmektedir. Eğer başvuru sahibi diğer hissedarların arazilerini de kullanmak istiyorsa, Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliği’nde belirtilen muvafakatname düzenlenmesi gerekmektedir.

Ayrıca, hibe sözleşmesi imzalama aşamasında kiralık olan proje yeri için en az 4 yıllık kira sözleşmesi sunulması zorunludur. Başvuru sahibinin diploma veya mezun belgesinin aslı veya üniversite tarafından onaylanmış örneğinin de il müdürlüğü tarafından görülmesi gerekmektedir.

Hibe sözleşmesi imzalamaya davet edilen başvuru sahipleri, verilen süre içerisinde sözleşme imzalamaya gelmek zorundadır. Süresi içerisinde hibe sözleşmesi imzalamayan başvuru sahipleri hibe desteğinden yararlanamayacak ve sözleşme imzalama hakları sona erecektir.

Boğazlıyan ilçesinde yapılan Kırsal Kalkınma Destekleri kapsamında, Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği, Koyun Yetiştiriciliği (Süt ve Besi), Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği Besi Sığırı Yetiştiriciliği ve Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği Süt Sığırı Yetiştiriciliği olmak üzere toplam 4 proje sözleşme imzalayacak. Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği ve Süt Sığırı Yetiştiriciliği projesinde ise 1 kişi yedek olarak belirlendi.

Bu projelerin desteklenmesiyle Boğazlıyan ilçesinde kırsal kalkınma ve tarım sektörüne önemli katkılar sağlanması hedefleniyor. (Erol TARİKCİ)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM