• DOLAR
  13,4358
  %0,08
 • EURO
  15,2611
  %0,11
 • ALTIN
  794,51
  %-0,10
 • BIST
  2.042,89
  %0,04
Tarımda ilaç uyarısı!

Tarımda ilaç uyarısı!

Boğazlıyan Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Demiroğlu, tarımsal üretimde tarım ilaçlarının önemine vurgu yaparak, “Tarım ilaçlarının doğru kullanımının özel bir yeri bulunmaktadır. Ama kimyasal mücadele yapmadan önce kültürel ve biyolojik mücadele tedbirleri alınmalı, başarılı olunamazsa son çare olarak kimyasal mücadeleye başvurulmalıdır” dedi.

Boğazlıyan Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Demiroğlu, zirai mücadelenin temel amacının bitkisel ürünlere zarar veren ve önemli ürün kayıplarına neden olan, bitki hastalık, zararlı ve yabancı otlarla etkin bir şekilde mücadele etmek ve bu ürün kayıplarını mümkün olduğunca önlemek olduğunu söyledi.

Tarımsal üretimde tarım ilaçlarının önemine değinen Demiroğlu, “Tarım ilaçlarının doğru kullanımının özel bir yeri bulunmaktadır. Ama kimyasal mücadele yapmadan önce kültürel ve biyolojik mücadele tedbirleri alınmalı, başarılı olunamazsa son çare olarak kimyasal mücadeleye başvurulmalıdır.

Toprak ne kadar iyi işlenirse işlensin, ne kadar kaliteli tohum kullanılırsa kullanılsın, ne kadar sertifikalı tohum kullanılırsa kullanılsın, bitki ne kadar iyi beslenilirse beslensin, bitkilere hastalık, zararlı ve yabancı otlar zarar verir. Ortalama %30-40 seviyesinde olan bu kayıplar, hiçbir mücadele yapılmaz ise %65 hatta bazen %75-80 seviyesine kadar çıkabilir.

Bugün dünyamızda milyonlarca insanın ekmeği dahi bulmakta sıkıntı çektiği düşünülürse %65 oranındaki bu ürün kayıplarının ne anlama geldiği çok iyi anlaşılır. O halde bu ürün kayıplarına göz yumulamaz” ifadelerinde bulundu.

-TARIM İLACI UYGULAMALARINDAKİ AMAÇ;

“HASTALIK, ZARARLI VE YABANCI OTUN BİTKİDE MEYDANA GETİRECEĞİ ZARARI, EKONOMİK ZARAR SEVİYESİNİ ALTINA İNDİRMEKTİR”
Demiroğlu, şu bilgileri verdi.

“Bu mücadelenin en geçerli yöntemi Entegre Zirai Mücadeledir. Tüm mücadele yöntemlerinin koordineli ve uygun biçimde kullanıldığı bir mücadele şeklidir. Bu sistemde bitki hastalık, zararlı ve yabancı otlarla mücadelede, öncelikle kültürel tedbirler, biyolojik mücadele ve dayanıklı çeşitlerin kullanılması gibi yöntemlere öncelik verilmelidir.
“Entegre Zirai Mücadelenin temel ilkeleri:
1. Belli bir eko sistemde bulunan hastalık,zararlı ve yabancı otlarla mücadeleyi ayrı ayrı değil,hepsini birlikte yapın ve tüm mücadele metot ve tekniklerini uyum içinde kullanın.
2. Öncelikle ilaca alternatif yöntemler deneyin.Bunlardan başarı alamıyorsanız son çare ilaçlı mücadeleye başvurun .
3. İlaçlı mücadelede amaç,bitkisel ürünlere zarar veren hastalı,zararlı ve yabancı otlar tamamen yok etmek değil,ekonomik zarar seviyesine indirmektir. Bunu unutmayın!
4. Mücadele yapılan alandaki zararlıların doğal düşmanlarını korumaya özen gösterin.Doğal düşmanların hayatlarını sürdürebilmeleri için belli bir yaşam alanı gerekmektedir. Bu yüzden anız yakmayın!
5. Arı yetiştiriciliğindeki geçiş yollarını öğrenin Arılar faaliyetteyken, çiçeklenmekte olan bitkileri kesinlikle ilaçlamayın.
6. İlaçlama yaparken: Havanın, toprağın ve su kaynaklarının kısacası yaşadığımız çevrenin kirletilmemesine özen gösterin. Önerilenden fazla ilaç kullanmayın. Yaşadığınız çevrenin, çocuklarınızın sizlere emaneti olduğunu asla unutmayın!
İlaç kalıntı riski olmayan bir ürün hasat etmek için, Tarım ilaçlarının doğru ve bilinçli kullanılması gerekir. Doğru ilaç kullanımı, Doğru tarım ilacının ve doğru uygulama aletinin seçimi ile başlar, doğru ilaçlama tekniklerinin uygulanması gerekir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM