• DOLAR
  %-0,01
 • EURO
  %-0,08
 • ALTIN
  %0,03
 • BIST
  %1,05
TARIMDA MÜKEMMEL SONUÇ

TARIMDA MÜKEMMEL SONUÇ

Türkiye’nin önemli tarım ve hayvancılık merkezlerinden Bozkır’da toprak işlemesiz tarımı çiftçilere uygulamalı olarak göstermek ve ilde yaygınlaştırmak amacıyla yapılan toprak işlemesiz macar fiği ekiminde mükemmel sonuç alındı.

Tarım ve Orman Yozgat İl Müdürü Tanju Özkaya,toprak işlemesiz macar fiği ekiminde mükemmel sonuç alındığını belirterek, “Toprak işlemesiz tarımı yaygınlaştırmak amacıyla eğitim ve yayım faaliyetlerine yoğun bir şekilde devam etmekteyiz. Birçok İlçemiz ve köyümüzde demonstrasyon faaliyetleri yürütüyoruz” dedi.

Toprak işlemesiz tarımın 1950’li yıllardan beri dünyada uygulanan, son yıllarda ise Ülkemizde de yaygınlaşmaya başlayan bir sistem olduğunu dile getiren Özkaya, “Toprak işlemesiz tarım; toprağı herhangi bir toprak işleme aleti ile işleme yapmadan ekip biçmek ve tarımsal faaliyete devam etmektir. Bu şekilde tarlada normal tarımsal faaliyetlere devam edilmekte toprak işleme ile uğraşılmadığından çiftçi açısından zaman, işgücü ve önemli girdilerden olan mazottan tasarruf sağlanmaktadır” dedi.

Özkaya, şunları aktardı.

“İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak toprak işlemesiz tarımı yaygınlaştırmak amacıyla eğitim ve yayım faaliyetlerine yoğun bir şekilde devam etmekteyiz. Bu amaçla birçok köyümüzde eğitim, yayım ve bilgilendirme çalışmaları yaptık. Çiftçilerimize uygulamayı yerinde göstermek amacıyla teknik geziler düzenledik. Birçok İlçemiz ve köyümüzde demonstrasyon faaliyetleri yürütüyoruz.

Toprak İşlemesiz tarımı yaygınlaştırma konusunda İl Müdürlüğümüzce yaptığımız bu çalışmaların sonucunda bugün İlimizde 5.000 dekar civarı alanda toprak işlemesiz tarım yapılmaktadır. Amacımız bu miktarları daha da artırmaktır.

İlimiz Merkez Kuyumcu köyünde bir önder çiftçimizle yaptığımız demonstrasyon ekiminin 2 yılı. Geçen yıl yine toprak işlemesiz olarak arpa ekimi yapılmıştı. Bu sene bu araziye yine toprağı işlemeden macar fiği ekimi yaptık. Sonuç görüldüğü üzere çok güzel. Bütün çiftçilerimize tavsiye ediyoruz.

Bu sistemde dikkat edilecek hususlar tarlaya her yıl farklı üretim çeşidinden ürün ekilmesi ve konu uzmanlarından teknik bilgi ve yardım alınmasıdır. İl Müdürlüğü olarak biz bu konuda her zaman çiftçimize teknik destek ve bilgi vermeye hazırız.”

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM