• DOLAR
  %0,01
 • EURO
  %0,22
 • ALTIN
  %-0,04
 • BIST
  %-5,29
TARIMDA UMUT VERİCİ GELİŞME

TARIMDA UMUT VERİCİ GELİŞME

Türkiye’nin önemli tarım ve hayvancılık merkezlerinden Yozgat’ta Toprak İşlemesiz olarak yapılan buğday demonstrasyonunda yüksek verim alındı.

Sorgun’a bağlı Doğankent beldesinde önder çiftçi Veli Çelik’e ait arazide Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personeli kontrolünde uygulanan Toprak İşlemesiz buğday demonstrasyonlarının  hasadı İl Müdürü Tanju Özkaya, İl ve İlçe Müdürlükleri teknik personeli ve çiftçilerin katılımı ile yapıldı.

Yapılan çalışma ve toprak işlemesiz tarım hakkında çiftçilere bilgi veren Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya, “Çiftçimiz için daha az masraflı, çevremiz ve dünyamız için daha çevreci ve faydalı olan Toprak İşlemesiz tarımı çiftçilerimize yaygınlaştırmak ve göstermek için demonstrasyon çalışmaları yapıyoruz” dedi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya, açıklamasında; “Bu üretim sezonunda da bu beldemizde önder çiftçimiz Veli Çelik’le birlikte bu sistemi köydeki diğer çiftçilerimize uygulayarak göstermek istedik. Bu demonstrasyon tarlamızı da bu yıl 2. Defa toprak işlemesiz olarak ektik. Geçen yıl buraya yine toprak işlemesiz olarak nohut ekilmiş ve çok güzel sonuçlar alınmıştı. Bu sene de buraya yine hiçbir toprak işlemesi yapmadan buğday ekimi yaptık. Çiftçimize doğrudan ekim mibzeri ve teknik personelimizle destek verdik.

Bu çalışmamızda aynı zamanda Bakanlığımıza bağlı Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsünce geliştirilmiş olan yerli tohumlarımızı da çiftçilerimize göstermiş ve tanıtmış oluyoruz.  Burada Enstitümüz tarafından yeni geliştirilmiş olan Aytenabla Çavuş, Demirhan, ve Fazılbey ekmeklik buğday tohumları ekildi. Ekimini yaptığımız diğer alanlarda ise bölgede en çok ekimi yapılan Makarnalık buğday çeşidi olan Kızıltan çeşidi ekildi.

Bu yıl kışın biraz uzun sürmesi ve Nisan ayında yağmur yağmamasına rağmen sonradan gelen bereketli yağmurlarla iyi bir üretim sezonu geçirdik. Bu bölgede buğday ekimlerinde 300-350 Kg/Da civarında verimler alındı.  Hasat sonucunda gördük ki toprak işlemesiz olarak ekilen arazide hiçbir verim kaybı olmadı. Hatta verim artışı oldu. Hasatlardan çeşitlere göre değişen 350-400 Kg/Da civarında verimler aldık.

Biz bu verimleri geleneksel olarak toprağı işleyen çiftçilerimize göre toprağı işlemeden daha az masraf ve işgücüyle aldık. Sonuçlar somut olarak ortadadır. Bu nedenle tüm çiftçilerimize toprak işlemesiz tarımı tavsiye ediyoruz. Bu konuda çiftçilerimize her türlü yardıma hazırız” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM