• DOLAR
  %0,09
 • EURO
  %1,11
 • ALTIN
  %0,73
 • BIST
  %1,17
TARIM’DA ÜRETİM VE VERİM ARTIRILACAK

TARIM’DA ÜRETİM VE VERİM ARTIRILACAK

KIŞLIK YEŞİL VE KIRMIZI MERCİMEK DENEMESİ

Ülkemizde yeşil mercimek üretiminde 1. sırada olan Yozgat’ta bu üretimi daha da artırmak için çalışmalar artırılıyor.

İnsan beslenmesinde kullanılan ürünlerin ekiliş ve üretimini artırmanın hayati öneme haiz olduğu, insan gıdasının en temel besin kaynaklarından olan baklagillerini üretiminin artırılmasının ülkemiz için önem arz ettiği vurgulandı.

Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya, “Mercimekte üretim çeşitliliği ile ilgili çiftçiye alternatif çeşitlerin sunulması yeşil ile birlikte kırmızı mercimeğinde üretilebileceği göstermek amacıyla Tarla bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsünce geliştirilerek tescil edilmiş Kışlık Kırmızı Mercimek çeşidi Kafkas çeşidi ekildi.

İlimizde mercimek ekimi yazlık olarak ilkbaharda yapılmaktadır. Bu çeşitleri ekerek aynı zamanda kışlık olarak ekilen çeşitleri de çiftçilerimize göstermek ve tanıtmak istiyoruz” dedi.

Yozgat İl genelinde yerli mercimek tohumluklarını çiftçilere tanıtmak ve yaygınlaştırmak amacıyla yerli tohumlarla mercimek çeşitleri demonstrasyon ekimi yapıldı.

Ekim Tarım ve Orman İl ve İlçe Müdürlüğü teknik personellerinin kontrolünde yapıldı. Yapılan demonstrasyonla ilgili olarak Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya, açıklamasında; “Son yıllarda yaşanan gelişmeler göstermiştir ki insan beslenmesinde kullanılan ürünler ekiliş ve üretimini artırmak hayati öneme haizdir. İnsan gıdasının en temel besin kaynaklarından olan baklagillerini üretiminin artırılması ülkemiz için önem arz etmektedir.

Ülkemizde yeşil mercimek üretiminde İlimiz 1. Sıradadır. Bu üretimi daha da artırmak için çalışmalar yapmaktayız. Bakanlığımızın Araştırma kuruluşlarınca geliştirilmiş olan daha kaliteli ve verimli yerli çeşitlerimiz mevcuttur.

Bu çeşitlerden Bakanlığımıza bağlı Ankara Tarla bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsünce geliştirilerek tescil edilmiş olan Kışlık Yeşil Mercimek çeşidi olan Yusufhan çeşidinin ekimi Sorgun İlçemize bağlı Çiğdemli beldesinde yapıldı.

Bununla birlikte mercimekte üretim çeşitliliği ile ilgili çiftçiye alternatif çeşitlerin sunulması yeşil ile birlikte kırmızı mercimeğinde üretilebileceği göstermek amacıyla Tarla bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsünce geliştirilerek tescil edilmiş Kışlık Kırmızı Mercimek çeşidi Kafkas çeşidi ekildi.

İlimizde mercimek ekimi yazlık olarak ilkbaharda yapılmaktadır. Bu çeşitleri ekerek aynı zamanda kışlık olarak ekilen çeşitleri de çiftçilerimize göstermek ve tanıtmak istiyoruz.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak amacımız öncelikle yerli tohumlar kullanılarak alternatif çeşitler ve ekim metodlarıyla üretim ve veriminin artırılmasıdır” ifadelerini kullandı.

Özkaya, yapılan bu deneme ekiminin üretim sezonu boyunca İl ve ilçe teknik personelleri tarafından takibi yapılacak olup ilaçlama ve bakım çalışmalarının zamanında yapılması sağlanacak ve ürünün gelişim aşamaları gözlenip sonuçlarının duyurulacağını da sözlerine ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM