• DOLAR
  %0,10
 • EURO
  %1,37
 • ALTIN
  %1,06
 • BIST
  %1,49
TARIMDAN YAPILANDIRMA UYARISI

TARIMDAN YAPILANDIRMA UYARISI

Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya, Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanununun 4’üncü maddesi gereğince Tarım Reformu Genel Müdürlüğünce yayınlanan Muaccel Borçların Yeniden Yapılandırılması Genelgesi hakkında yapılandırma uyarısı yaptı.

Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya, açıklamasında şu ifadelere yer verdi.

“Tarım ve Orman Bakanlığınca, tarımsal amaçlı kooperatiflere veya bu kooperatiflerin ortaklarına 31/08/2020 tarihinden önce kullandırılan ve bu Kanunun yayımlandığı tarih itibarıyla muaccel hâle gelen krediler ile ilgili mevzuatı uyarınca yeniden yapılandırılan ancak taksitleri süresinde ödenmeyen kredi alacaklarının bakiye asılları ile ödenmeyen alacağın vadesinin başlangıç tarihi itibarıyla bu Kanunun yayımlandığı tarihe kadar % 3 faiz uygulanarak hesaplanacak borç tutarının; bu Kanunun yayımlandığı tarihi izleyen ikinci ayın sonuna kadar Tarım ve Orman İl Müdürlüklerine başvuruda bulunarak ilk taksit 2021 yılı Kasım ayından başlamak üzere ve her yıl ilk taksitin tekabül ettiği ayda toplam beş eşit taksitte ödenmesi şartıyla bu alacakların ödenen kısmına isabet eden fer’ilerin tahsilinden vazgeçilir. Bu fıkra hükümlerine uygun ödeme yapıldığı takdirde bu Kanunun yayımı tarihinden sonraki sürelere herhangi bir faiz, zam ve katsayı uygulanmaz.

– Taksitlerden yararlanmak için borçlular ve /veya borçla ilgililerin 31.01.2021 tarihi mesai bitimine kadar bağlı oldukları İl Müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekmektedir. Taksitlendirme sözleşmesi oluşturulan programla sistem üzerinden düzenlenecektir. Bu işlemlerin 30.06.2021 tarihine kadar bitirilmesi gerekmektedir.

– Bu Kanunun yayımlandığı tarihten önce dava konusu edilmiş ve/veya icra takibi başlatılmış alacaklar için, borçlunun bu fıkra hükümlerinden yararlanmak üzere başvuruda bulunması hâlinde davalar sonlandırılır ve icra takipleri durdurulur. Bu takdirde borçluların mahkeme ve icra masrafları ile vekâlet ücretini ilk taksit tutarı ile birlikte ödemeleri şarttır.

– Bu Kanun hükümleri;  03/08/2016 tarihli ve 6736 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun, 18/05/2017 tarihli ve 7020 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda ve Bir Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun hükümlerine göre bu Kanunun yayımı tarihi itibarıyla taksit ödemeleri devam eden alacaklar ile 6736 sayılı Kanuna göre tahakkuk eden alacaklar, hakkında uygulanmaz.

– İl Müdürlüklerine müracaat kooperatifin ortağı tarafından veya ortaklar adına kooperatif tarafından yapılır.

– Bakanlığımızın izni olmadan yapılan borçlanma sözleşmelerine aykırı olarak tesislerini satanlar, kiraya verenler, ipotek ve teminatlarını yok edenler yapılandırma için başvuru yapamazlar.

– Banka kesintisi, BSMV, vekâlet ücreti ve icra masraflarının ilk taksit tutarı ile birlikte ilgili banka şubesine ödenmesi şarttır. Bu tutarlar taksitlendirme sözleşmelerinde yer almayacaktır.

Bu genelge http://www.tarimreformu.gov.tr/TRGM duyurular kısmında yer almaktadır.”

21.12.2020

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM