• DOLAR
  13,7194
  %0,41
 • EURO
  15,5684
  %0,38
 • ALTIN
  786,58
  %1,29
 • BIST
  1.910
  %1,61
TARIMSAL FAALİYETLER DRONE İLE TAKİP EDİLECEK

TARIMSAL FAALİYETLER DRONE İLE TAKİP EDİLECEK

Türkiye’nin önemli tarım ve hayvancılık merkezlerinden Bozkır’da tarımsal üretimde akıllı tarımın önemli unsurlarının pratikte uygulanabilmesi, arazideki  kontrol ve veri transfer sistemleri, kuraklık, sel, tarımsal hastalık ve zararlılar nedeniyle oluşan hasarların tespiti ve sularda avcılığın kontrolü başta olmak üzere pek çok alanda Drone kullanılacak.

2019 ORAN Kalkınma Ajansı tarafından açılan Teknik Destek Programı kapsamında Tarım ve Orman Yozgat İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Drone (İHA) İle Tarımsal Arazilerin Etkin Kontrolü İçin Personel Eğitimi” tamamlandı.

İl Müdürümüz Ziyaattin Özdemir “Proje ile sahada görevli personelimizin gelişmiş teknolojilerle bilgi ve beceri seviyelerini arttırarak daha kısa sürede ve etkin bir şekilde görevlerini yerine getirmelerini, böylece çiftçilerimize ve İlimize daha faydalı olmalarına katkı sağlamayı hedefledik. Kurumumuzun çalışma konuları arasında yer alan tarımsal faaliyetlerin organizasyonu, kuraklık, sel, tarımsal hastalık ve zararlılar nedeniyle oluşan hasarların tespiti, sularda avcılığın kontrolü başta olmak üzere pek çok alanda Drone kullanımıyla tespit, denetim ve kontrol faaliyetlerini, daha az zamanda, daha az maliyetle, daha az iş gücüyle ve daha doğru bir şekilde yapabilmek amaçlarımız arasındaydı” diye ifade etti.

Proje ile İnsansız Hava Araçlarının tanıtımı, Hava Hukuku ve Sorumluluklar, Hava Aracı Uçuş Dinamiği ve Uçuş Prensipleri, Meteoroloji, Bakım-Onarım ve Uçuş pratik eğitimi gibi konularda Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün İnsansız Hava Araçları Talimatı kapsamında 30 katılımcıya eğitim verildi.

Eğitim sonunda katılımcılara “İnsansız Hava Aracı Ticari Pilot Sertifikası”, “Temel Radyo Haberleşme Eğitim Sertifikası” ve “Katılım Belgesi” verildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM