• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
TARIMSAL FAALİYETLER SÜRÜYOR

TARIMSAL FAALİYETLER SÜRÜYOR

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Zirai Tahmin Raporlarına göre, Yozgat genelinde Cumartesi ve Pazar günleri bölge genelinde gök gürültülü sağanak yağışlar bekleniyor. Aralarında Yozgat’ın da bulunduğu Ankara, Çankırı, Çorum, Kırşehir, Bolu, Bilecik, Eskişehir, Kütahya, Kırıkkale ve Uşak illerini kapsayan 1. Bölge Zirai alan içerisinde hava sıcaklıklarının mevsim normalleri civarında seyredeceği öngörülüyor. Rüzgarın ise genellikle kuzey ve batı yönlerinden hafif, zaman zaman orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor. Bu durum, tarımsal faaliyetlerin yapılabileceği uygun meteorolojik şartları da beraberinde getiriyor.

Bu ayda, 1. bölgede tarımsal faaliyetler için çeşitli işler gerçekleştiriliyor. Buğday, arpa ve çavdar gibi ürünlerin hasat ve pazarlaması yapılırken, biçerdöverler tarafından anızlar temizlenmektedir. Ambarlar temizlenip ilaçlanırken, mısırda gübreleme ve sulama işlemleri yapılıyor.             Çeltik tarlalarında ise yabancı ot mücadelesi ve sulama faaliyetleri sürdürülüyor.

Mercimek hasat edilip harmanlanırken, nohut tarlalarında ikinci çapa ve antraknoz mücadelesi yapılıyor. Fasulye tarlalarında çapalama ve sulama işlemleri gerçekleştiriliyor. Fasulye tohum böceğine karşı da ilaçlı mücadele başlatılıp devam ettiriliyor.

Patates tarlalarında boğaz doldurma yapılırken, patates böceği ile mücadele ediliyor. Kolza hasadı gerçekleştirilirken, ayçiçeği tarlalarında çapalama ve sulama işlemleri yapılıyor.

Çayır, mera ve yem bitkileri arasında yoncada birinci biçim ve sulama faaliyetlerine devam ediliyor. Hayvan pancarı tarlalarında ikinci çapa çalışmaları yapılırken, fiğ tohumları hasat ediliyor. Sıvat yapım çalışmaları da bu dönemde sürdürülüyor.

Meyve bahçelerinde otlanma, sürüm ve çapalama işlemleri gerçekleştiriliyor. Durgun göz aşılarına başlanırken, elma ağaçlarında meyve seyreltmesi yapılıyor. Elma iç kurdu, yaprak biti, kırmızı örümcek ve elma yaprak galeri kelebekleri gibi zararlılarla mücadele çalışmaları da devam ediyor.

Bağlarda ot çapalaması yapılırken, uç alma ve omca gövdesinde çıkan sürgünler (keller) alınıyor. Bağlarda külleme ve mildiyöze karşı mücadele bu ay içerisinde tamamlanacak.

Sebze bahçelerinde sıra ve tavaların ot alımı ve sulaması yapılmakta. Taze fasulye ve domateslerde sırığa alma işlemleri gerçekleştiriliyor. Yaprak biti, kırmızı örümcek, yeşil kurt ve küllemeye karşı mücadele çalışmaları ise devam ediyor.

Yozgat ve çevresindeki tarım alanlarında bu ay içerisinde gerçekleştirilen tarımsal faaliyetler, meteorolojik koşulların da uygun olmasıyla birlikte ilerleyen dönemlerde verimli bir hasat dönemi geçirilmesini sağlayacak.

Öte yandan Meteoroloji 7. Bölge Müdürlüğü verilerine göre, Boğazlıyan’da bugün hava sıcaklığı en yüksek 33, en düşük ise 15 derece dolayında seyredecek.

YARIN YAĞIŞLI

Verilere göre, 8-9 ve 10 Temmuz 2023 tarihleri arasında Boğazlıyan’da gök gürültülü sağanak yağış bekleniliyor. (Erol TARİKCİ)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM