• DOLAR
  8,6619
  %-0,03
 • EURO
  10,1842
  %0,23
 • ALTIN
  490,67
  %-0,17
 • BIST
  1.392
  %-1,94
TARIMSAL ÖĞRETİM’İN 173. YILI

TARIMSAL ÖĞRETİM’İN 173. YILI

Tarımsal Öğretimin 173. yıldönümü Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından düzenlenen törenle kutlandı.

Üniversitenin Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa Vali Yardımcısı Şükrü Çakır, Rektör Vekili Prof. Dr. Şenol Akın, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Bülent Çiftçi, Prof. Dr. Fuat Köksal, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğur Başaran, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ferit Çiçekçioğlu, Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, Üniversitenin Genel Sekreter Vekili Doç. Dr. Mahmut Kılıç, öğretim elemanları ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Programın açılış konuşmasını Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü yüksek lisans öğrencisi Sema Oğuz, yaptı.

Oğuz, konuşmasında tarım sektörünün gelişmesinde tarımsal öğretimin çok önemli bir rol oynadığını belirterek, asıl amacının ilgili alanda teknik bilgisi yanında sosyal ve entelektüel kapasitesi de yüksek bireyler yetiştirmek olan tarımsal öğretimin ve buralarda yetişen biz öğrencilerin sorunlarına duyarsız kalınmaması gerektiğini vurguladı.

Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğur Başaran ise, Türkiye’de 173. yıl önce tohumları atılan tarımsal yükseköğretimin tarihsel geçmişi hakkında katılımcılara bilgiler verdi.

Prof. Dr. Başaran, tarımın en büyük tehditlerinden bir tanesi doğal kaynakların tüketilmesi olduğunu dile getirerek, yanlış teknik ve uygulamalar neticesinde doğayı en fazla kirleten alanında tarım sektörü olduğunu ve bu anlamda ciddi bir sorumluluklarının olduğunu ifade etti.

Doğanın artık insanoğlunun zulmüne dayanacak gücünün kalmadığını belirten Prof. Dr. Başaran, tarihsel olarak doğanın insanoğlundan çok daha tecrübeli olduğunu ve insanoğlunun kendi sınırlarına çekilmesi gerekliliğini vurguladı.

Ziraat Mühendisleri Odası Yozgat İl Temsilcisi Haydar Kutsal da konuşmasında; nüfusa paralel bir tarımsal üretim artışı için özellikle mevcut tarım alanlarının korunması, iyileştirilmesi, tarımsal üretimdeki verimliliğin ve kalitenin artması bunun da sürdürülebilmesi için ziraat mühendisliği mesleğinin her geçen gün öneminin giderek arttığını dile getirdi.

Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürü Ziyaattin Özdemir ise, tarımsal eğitim almış en çok personeli istihdam eden kurum olduklarını belirterek, tarımsal üretimin artması, güvenilir gıdaya erişimin sağlanması, çiftçilerin desteklenmesi, bitki ve hayvan sağlığı hizmetlerinin sunulması ve çiftçi eğitim gibi birçok konuda çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Rektör Vekili Prof. Dr. Şenol Akın da konuşmasında “Her geçen gün artan dünya nüfusunun yeterli ve dengeli beslenebilmesi için gerekli olan tarımsal üretimimizin artırılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu amaçla, tarımsal verimin ve kalitesinin artırılması yanında üretimin de çeşitlendirilmesi gerekmektedir. Bu da ancak, iyi bir tarımsal öğretim sayesinde, bilinçli bir tarımsal üretim yapmakla, bilimin ve ileri teknolojinin gerektirdiği tarımsal üretim teknolojilerini uygulamakla mümkün olmaktadır” dedi.

Prof. Dr. Şenol Akın, “Modern ve teknolojik tarımda istenilen seviyeye ulaşmak için çiftçimizin mutlaka tarımsal öğretimle tanışması gerekiyor. Tarım şehri olan ilimizde çiftçimizin yüksek verim ve bol mahsul elde etmesi bilinçli tarımla mümkün olur. Bu alanda Ziraat Fakültesi olarak Yozgat tarımına destek noktasında var gücümüzle çalışıyoruz” diye konuştu.

Yozgat Vali Yardımcısı Şükrü Çakır, “Tarımsal öğretimde bilim ve teknolojiyi kullanarak Türk tarımının daha ileri noktalara geleceğine inancının tam olduğunu belirterek Tarımsal Öğretimin 173. yılını kutluyorum” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından Kırşehir Üniversitesi Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Şüheyda Hepşen Türkay “Organik Atıkların Tarıma Kazandırılmasında Vermikompostlama Tekniği” konulu konferans verdi.

Programın sonunda Yozgat tarımına değer katan çiftçiler, işletme sahipleri, gazeteci, sponsor firmalara ödülleri verildi. Tarımsal Öğretimin 173. yılı kutlama töreni sonrası katılımcılara kaz eti ve manda yoğurdu ikram edildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM