• DOLAR
  %0,03
 • EURO
  %-0,05
 • ALTIN
  %-0,28
 • BIST
  %1,38
TARLA SAHİBİNE DEĞİL İCARA ALANA DESTEK VERİLECEK

TARLA SAHİBİNE DEĞİL İCARA ALANA DESTEK VERİLECEK

​ İcara alınan tarlalarla ilgili Yozgat’ta konuşan Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, “Şimdi mevcut sistemde, çiftçi kayıt sisteminde biz tarla sahibi veya ÇKS’de kayıtlı kimse ona veriyoruz. Biz sadece ÇKS’yi esas almayacağız. ÇKS dışında bakanlığın diğer kayıtlarını da bu iş için dikkate alacağız. Yani tarlanın sahibine değil, tarlayı icara tutana, kiralayana onlara vermiş olacağız” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Yozgat programı kapsamında Valilik konferans salonunda düzenlenen toplantıda tarım sektörü temsilcileri ile bir araya geldi, önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Kirişci, toplantıda yaptığı konuşmada, Avrupa’nın bu kışı nasıl geçireceğini düşündüğünü, Türkiye’de doğal gaz konusunda böyle bir sıkıntı yaşanmadığını ifade ettiği açıklamasında, Türkiye’nin doğal gaz krizi yaşamamasının rastlantı olmadığına değindi.

Kirişci, “Bunlar gerçekten başından beri tutarlı, dengeli, dünya gerçekleriyle örtüşen ve olması gereken davranışları sergileyen bir lidere sahipliğimizin sonucudur. Çünkü biz Rusya-Ukrayna savaşında eğer takım tutar gibi ‘Rusya tarafındayız veya Ukrayna tarafındayız’ demiş olsaydık bugün o iki ülkeden sonra bundan en çok zarar gören üçüncü ülke olarak biz de tarihe geçmiş olurduk” diye konuştu.

Tahıl koridoru konusunda da birçok ülkenin Türkiye’yi takdir ettiğine dikkati çeken Kirişci, “Geçtiğimiz hafta OECD toplantısı için Paris’teydik. Paris’te 2 ülke, onu da buradan ilan edeceğim, birisi İspanya, birisi de Belçika, milletin önünde, medyanın önünde Türkiye’ye ve bizlere teşekkür ettiler. Tahıl koridoru açık tutuldu, yeniden açıldığı için ama diğer ülkelerin hiçbirinden milletin önünde bir teşekkür duymadık.” ifadelerini kullandı.

Son 20 yılda eklenen 20 milyon nüfusun Türkiye’de üretilenlerle doymaya devam ettiğini anlatan Kirişci, gelen 50 milyon turistin de bu üretimden faydalandığını aktardı.

Kirişci, tarımsal ihracatın 2021 yılında 25 milyar dolara çıktığını, bu yıl 30 milyar doların üzerine çıkılmasının hedeflendiğini aktardı.

Çiftçilerin artan fiyatlar karşısında taleplerinin dikkate alındığını da ifade eden Bakan Kirişci, “Buna uygun müdahale fiyatları belirlendi. Geçen yıl 2 bin 250 lira olan buğdaya önce 7 bin 50 lira, sonra da 7 bin 450 lira fiyat verdik. Böylelikle 6,2 milyon ton şu anda stoklarımızda ürünümüz var.” değerlendirmesinde bulundu.

“İCAR ALANA DESTEK VERİLECEK”

İcara alınan tarlalarla ilgili de bilgiler veren Bakan Kirişci, şunları aktardı.

“Şimdi haklı olarak muhtelif yerlerde soruluyor, deniliyor ki, ‘Biz kiracıyız. Kiracı olduğumuz için biz bu desteklerden yararlanamıyoruz. Tarlanın sahibi bu destekleri alıyor.’ Şimdi mevcut sistemde, çiftçi kayıt sisteminde biz tarla sahibi veya ÇKS’de kayıtlı kimse ona veriyoruz. Şimdi burada bir mevzuat değişikliği için Meclis’imize, değerli milletvekillerimize başvuracağız. Orada özellikle diyeceğiz ki biz sadece ÇKS’yi esas almayacağız. ÇKS dışında bakanlığın diğer kayıtlarını da bu iş için dikkate alacağız. Yani tarlanın sahibine değil, tarlayı icara tutana, kiralayana onlara vermiş olacağız.”

Bakan Kirişci, tarımın, vatanını, milletini seven insanların öncelemesi gereken bir faaliyet olduğunu vurguladı.

Öte yandan bir dizi ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere geçtiğimiz gün Yozgat’a gelen Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, valiliği ziyaret ederek, Vali Ziya Polat’tan ilde yürütülen çalışmalar hakkında brifing aldı. Et ve Süt Kurumu Yozgat Kombinasını da ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Ayrıca Yerköy’de yapımı devam eden ve bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde önemli rol oynayacak İnandık Barajı inşaat alanında incelemelerde bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM