• DOLAR
  %0,07
 • EURO
  %0,09
 • ALTIN
  %0,11
 • BIST
  %5,16
TARTINIZIN AYARI KAÇMASIN!

TARTINIZIN AYARI KAÇMASIN!

Ölçü ve tartı aletlerinin periyodik muayene müracaatları başladı. Süresini doldurmuş ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayenelerinin yaptırılmadan kullanılmasının yasak olduğu, damgası kopmuş, bozulmuş, damga süresi dolmuş ölçü aletini kullananlara 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanununa göre idari para cezası uygulanacak.

3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu hükümlerine göre her türlü ölçü ve ölçü aletlerinin kamu yararına uygun olarak kullanılması gerekiyor.

Yozgat Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, kanun hükümlerine göre ölçü ve ölçü aletlerinin iki yılda bir muayene edilerek damgalanmasının zorunlu olduğu hatırlatıldı.

Bu kapsamda ölçü ve ölçü aletlerinin 2022 yılı periyodik muayene müracaatlarının 1 Ocak tarihinde başlayan müracaat süresi 28 Şubat 2022 Pazartesi günü mesai bitiminde sona ereceği kaydedildi.

Ölçü ve ölçü aletleri aralarında Boğazlıyan’ında bulunduğu Yozgat, Sorgun ve Akdağmadeni Belediye Başkanlıklarında Grup Merkezi Belediye Ölçüler ve Ayar Memurluklarında yapılıyor.

Açıklamada şunlar kaydedildi.

“Akaryakıt istasyonlarında bulunan Akaryakıt, LPG, CNG, Adblue, Mobil Tanker Sayaçları ve Lastik Hava Basınçölçerler. Kapasitesi 2000 kg’ın üzerinde otomatik olmayan tartı aletleri. Aks kantarları. Hassas kütle ölçüleri için Muayene başvuruları https://basvuruportal.tse.org.tr adresli Başvuru Portalı üzerinden 28/02/2022 tarihine kadar iki yılda bir Türk Standardları Enstitüsüne (TSE) elektronik ortamda yapılacaktır.

Otomatik tartı aletleri ve tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan otomatik olmayan tartı aletleri muayene başvuruları 28/02/2022 tarihine kadar iki yılda bir Tartı Aletleri Yetkili Muayene Servislerine yapılacaktır.

Hız İhlal Tespit Donanımları, Egzoz gazı emisyon ölçüm cihazları her yıl, Isı Sayaçları muayene başvuruları beş yılda bir 28/02/2022 tarihine kadar ilgili Muayene Servislerine yapılacaktır.

Takograf Cihazlarının muayene başvuruları ilgili Muayene Servislerine gün/ay/yıl takip edilerek iki yılda bir yapılacaktır.

Taksimetre Cihazlarının muayene başvuruları ilgili Muayene Servislerine gün/ay/yıl takip edilerek üç yılda bir (ya da tarife değişikliğinde) yapılacaktır.

Belediyelerce tespit edilecek yer ve günlerde kurulan, üretici ve pazarcılar tarafından malların doğrudan tüketicilere perakende olarak satıldığı açık veya kapalı pazar yerlerinde kullanılan ve tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan III ve IV üncü sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri. Yay ve elektronik tertibatı bulunmayan tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan mekanik tartı aletlerinden; Masa terazileri, Asma teraziler, Tek kollu kantarlar, İbreli terazi kullanıcıları tarafından 28/02/2022 tarihine kadar iki yılda bir Grup Merkezi Belediye Ölçüler ve Ayar Memurluklarına başvurulmalıdır.

Hububat muayene aletleri iki yılda bir kullanıcıları tarafından, Şebekelerinde takılı olan 10 yılını doldurmuş elektrik, su ve doğalgaz sayaçları için; İlgili Belediye Başkanlıkları, Elektrik ve Doğalgaz Dağıtım Firmaları tarafından https://dijitalbakanlik.sanayi.gov.tr üzerinden Yozgat Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü’ne, yapılır.

İlgililerin cezalı duruma düşmemeleri, süresi içinde yasal sorumluluklarını yerine getirmeleri gerekir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM